Ülkemizde Spor Faaliyetleri Nasıl Bir Durumda?

Ülkemizde Spor Faaliyetleri Nasıl Bir Durumda?Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de spor denilince akla futbol geliyor. Bunun sebebi futbolun gerek tarihi gerekse seyir zevki açısından büyük bir taraftar kitlesinin olmasıdır. Uluslar Arası Futbol Federasyonları Birliği (Fifa) , futbola benzeyen ve bilimsel kanıtlara sahip ilk oyunun MÖ 300-200 yıllarında Çin’de askeri eğitim amacı ile oynanan cujuya dayandığını belirtmektedir. Bir diğer popüler spor olarak basketbol, futboldan sonra ülkemizde ikinci sırada en çok ilgi duyulan spordur. Basketbol; Kanadalı beden eğitimi öğretmeni Dr. James Naismith tarafından 1891 yılında icat edilmiştir.

Bu iki popüler spor dışında birçok spor ülkemizde üst düzeyde ilerlemektedir. Ülkemiz spor alanında sayısız tarihi başarı elde etmiştir. Futbol alanında Galatasaray’ın Avrupa’nın en büyük ikinci kupasını alması, halter alanında Naim Süleymanoğlu’nun 10 kez Avrupa 7 kez Dünya şampiyonu olması, motor sporlarında Kenan Sofuoğlu ‘nun dünya şampiyonu olması bunlara örnektir. Ek bir bilgi olarak Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığını Prof. Dr. Uğur Erdener yürütmektedir.

Spor ülkemizde gittikçe yaygınlaşan bir alana dönüşmüştür. Herhangi bir spor dalına yeteneği olan kişilerin çocuk yaşta eğitime yönlendirilmesi ve eğitim verilen yerlerin yeterli olması ülkemiz adına bir avantaja dönüşmüştür. Son Ülkemizde Spor Faaliyetleri Nasıl Bir Durumda?yıllarda ülkemizde birçok sporcu yetişmekte ve ülkemizi temsil etmektedir. Başarıların daha da çok elde edilmesi çocukların aileleri tarafından yeteneği bulunduğu spor dalına yönlendirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü erken yaşta sporu öğrenmek ve geliştirmek ilerleyen yaşlara göre çok daha kolaydır. Ülkemiz sporun her bir dalında söz sahibi olduğu gibi spor alanında faaliyetlerini de en iyi şekilde sürdürme durumundadır. Ülkemizde sporun popülerliği git gide yükselmekte ve başarılar da aynı oranda artmaktadır.

One thought on “Ülkemizde Spor Faaliyetleri Nasıl Bir Durumda?

  • Eylül 29, 2017 tarihinde, saat 4:15 pm
    Permalink

    Ülkemizde sporcu yetiştirmede eskiye göre daha ilerleyen durumlar var, bu duruma örnek olarak genç futbolcularımızın yetişmesi büyük takımlarda kendilerini göstermesi olmasıdır. Yakın zamanda Trabzon spor da Abdulkadir veya Celtavigo ya transfer olan Emre mor, Yada bir başka spor dalında geçen sene basketbol da avrupa şampiyonu olan Fenerbahçe sporumuzu bir adım öteye götürmüştür. Yine yakın zamanda ki ampute Milli takımı güzel başarılar elde edeceğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.