Radyoastronomi Nedir ?

Gece gökyüzüne baktığınızda, yıldızların yaydığı ışığı görürsünüz. Gökbilimciler evreni araştırmak için büyük teleskoplar. Bu teleskoplarda toplanan  ışık, milyonlarca veya milyarlarca ışık yılı uzaklığındaki nesnelerden gelmiş olabilir. Sonuç olarak, nesneleri geçmişte olduğu gibi görürüz. Astronomi, gezegenler, yıldızlar, galaksiler hatta evrenin bütününü inceler. Peki, radyoastronomisi nedir?

 Radyoastronomi nedir?

Radyoastronomi Nedir ?Bir cep telefonu kullanıyorsanız veya TV seyrettiyseniz, radyo dalgaları alan bir cihaz kullanıyorsunuz demektir. Radyo dalgaları, görünür ışık gibi bir elektromanyetik radyasyon biçimidir. Radyo dalgalarındaki fark, daha uzun bir dalga boyuna sahip olmaları ve frekanstaki ışıkların görünür ışıktan daha düşük olmasıdır. Ayrıca daha az enerji taşırlar.

Astronomi ışık dalgalarını gözlemler. Galaksiler, yıldızlar, gaz bulutları, elektromanyetik speaktrumun gama ışınları, radyo dalgaları, kızılötesi radyasyon biçimindeki parçalardan gelen ışığın yanı sıra görünür ışık yayar. Fakat görünür ışık toplayan teleskoplar bize uzayda olup bitenin tüm resmini vermez. Yıldızlararası uzayda bulunan soğuk bulutlar, farklı dalga boylarında radyo dalgaları yayar. Hidrojen Evrendeki en bol elementtir ve galaksilerde yaygındır, radyo astronomları galaksilerin yapısını haritalamak için karakteristik emisyonu kullanılır. Radyo dalgaları da galaksimizdeki toz tarafından engellenmeden seyahat eder, bu nedenle galaksimizin merkezinin ötesine uzanan diğer galaksileri görme hattı boyunca bulabiliriz. Bu galaksiler, görünür ışık ve optik teleskoplar kullanarak görüntülenmek olanaksızdır.

 Radyoastronominin keşfi?

Radyoastronomi Nedir ?Radyo dalgaları ilk olarak 1930’lu yıllarda uzaydan tespit edildi ancak birkaç bilim adamı bu keşfi ciddiye aldı. İkinci Dünya Savaşı’nda radarın gelişmesi, antenlerin ve elektronik alanlarının geliştirilmesine yol açtı. Savaştan sonra katılan bilim insanlarının çoğu, uzaydan gelen radyo sinyallerini araştırmak için bu ekipmanı kullanmaya başladı. Avustralya, CSIRO Radyofizik Laboratuvarı’ndaki bilim adamları ile bu çalışmaların ön saflarında yer aldı ve birçok önemli keşif yaptı. Radyo astronomi bilimi doğdu.