Oyun Oynamanın Gelişime Etkisi

Günlük hayatımızda oynadığımız mobil ve bilgisayar oyunlarının gelişmemize nasıl bir etkisi olduğunu hiç merak etmiş miydiniz?

  1. Duygusal gelişim; Küçük yaşta olan birçok çocuğun duygusal gelişiminde büyük bir rol oynamakta olan oyun oynamanın, uzmanlar tarafından açıklanmasına göre; oyun oynamak çocukların duygularını özgürce ifade etmesini sağlıyor, çocukların seçtiği oyunlar içinde bulundukları psikolojiyi açığa çıkarmakla birlikte, çocukluğunu evde oyun oynayarak geçiren insanlar, oyun oynamayan insanlara göre daha kolay “Hayır!” demeyi öğreniyor.
  1. Oyun kuruculuk; Bir kaç arkadaşla oynanan çevrim içi oyunlar insanlarda ki liderlik vasfını arttırıyor! Takım içinde herkesin birbirine komutlar vermesi bir yana, çocuklar kazandıkları ekip ruhu dışında paylaşmayı da bu yolla güzel ve eğlenceli bir şekilde öğreniyor. Sanal da olsa içerdiği sosyallik, asosyallik ile karıştırılmadığı halde dünyanın farklı yerlerinden ve farklı dilleri konuşan insanlar arasında ki bu basit iletişimler, çocukların utangaçlık sorunlarını yenmelerinde de rol oynuyor. oyunlarda başarılı olduğunu düşünen çocuklar ise öz güvenleri gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor.
  1. Vücut koordinasyonu; Özellikle FPS tarzında ki oyunlar insanların el, göz koordinasyonu ve vücut refleksleri konusunda görünen gelişim hayrete düşürüyor, profesyonel birçok e-spor oyuncusunun basketbol, futbol, tenis gibi evrensel oyunlarda başarılı olmasının yanında, ön görülemeyen olaylara karşı da daha sakin kaldıkları da gözle görülebilecek bir gerçek. Bir bilgisayar oyununu profesyonel şekilde oynamak, bir enstrümanı profesyonel derecede çalmaya benzetilebilir, abartı derecede oynanmayan oyunlar ise insanların ellerinde ki; kıkırdak, kemik ve eklem oluşumunu destekliyor, yazı yazmak gibi. Mucizevi!
  1. Peki ya kötü etki? ; Oyun oynamanın süresi, insanın ne oynadığından daha önemlidir. Dünyanın dört bir yanında açılan oyun bağımlılığı poliklinikleri veya oyun ve internet bağımlılığının psikolojik sorun olarak kabul edilmesi çocuklarımıza her şeyin çoğunun zarar olduğunu öğretmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta.

Örneğin; Haziran ayının içinde yayımlanan bir habere göre, 9 yaşında ki bir kız çocuğu fortnite isimli oyuna geliştirdiği bağımlılık yüzünden oyunun başından kalkmak istememesinden dolayı tuvalete gitmemeye başlayıp, altını ıslatması ve babası tarafından yasaklanan konsolu ile babası uyuduktan sonra kalkıp sabaha kadar durmadan oyun oynaması üzerine tedavi görmeye başladı. Ailesinin alış-veriş kartından izinsiz olarak yaptığı 300 TL civarı oyun içinde daha güçlü karakterlere sahip olmak için yapılan oyun içi satın alımları ise; oyun içinde ki oyun içi satın almaların bağımlılığın büyük bir göstergesi ve bir çeşit sanal kumar olduğunu tekrar gösterdi. Kısacası; Abartı şekilde oynanan oyunun bırakacağı gelişim kötü yönde bir etki olacaktır.