Niçin Borsa Hakkında Bilgi Sahibi Olmalıyız ?

Ülkemiz insanları birikimlerini değerlendirirken daha çok geleneksel yatırım araçları olan vadeli mevduat ve döviz alım satımına yönelmektedirler. Hâlbuki yapılan yatırımın getirisi düşük olduğundan paranın değeri enflasyon karşısında erimektedir. Bu aşamada düşük kazanca yüksek getiri imkânı sağlayan borsada yatırım yapmak çok daha kazançlı kazancı yatırım aracı olmuştur. Ülkemiz tasarruf oranının çok düşük olması sebebiyle devletin tasarruf oranını arttırmak amacıyla yürürlüğe koyduğu ve gerek kamu çalışanları gerekse özel sektör çalışanlar için sık sık üstüne düştüğü hatta zorunlu tuttuğu hisse senedi fonlarının da yer aldığı BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi) ile yatırım yapmak önemli bir hale geldi. Bu sebeple BES te en önemli yatırım aracı olan hisse senedi fonları bireysel yatırım için olmazsa olmazlardan biri oldu.

 Eğitim Olmadan Borsada Kazanmak ZorNiçin Borsa Hakkında Bilgi Sahibi Olmalıyız ?

İster BES isterse bireysel yatırımlarınız olsun borsada yüksek kazançlı yatırım yapmak istiyorsanız borsa hakkında bilginiz olması şart. Borsa eğitimi olmadan ne olduğunu bilmediğiniz hisse senedine yatırım yapmak, istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Borsadan yatırım yaparken bir hisse ne zaman alınır, ne zaman satılır, alınan hisse senetleri için hedef satış fiyatı nedir? Gibi birçok bilgiye hâkim olmadan yatırım yapmak körü körüne bu işe girmek demektir.

 Hisse Senedi Nasıl Kazandırır ?

Niçin Borsa Hakkında Bilgi Sahibi Olmalıyız ?

Aldığınız hisse senedi ile o şirkete ortak olduğunuzdan şirketin piyasa değerinin düşmesi veya değerlenmesi direkt sizi etkiliyor. Bu sebeple paranızın değer kaybetmemesi ve zarar etmemeniz için yatırım yapacağınız şirketi çok iyi bilmelisiniz. Borsada yaptığınız yatırımlar tamamen yasal bir ortamda gerçekleşmekte olmasına rağmen yatırım yaptığınız şirket ile ilgili yatırım kararları tamamen size aittir. Bu nedenle borsa hakkında bilginiz yoksa buna rağmen borsada yatırım yapmak istiyorsanız; ya borsa hakkında eğitim almalısınız ya da bu işi profesyonelce yapan kurumlara danışmalısınız.