İş Hayatında Başarı

İş hayatın da başarılı olmanın en önemli yolu işi severek ve saygı duyarak yapmaktan geçer. İnsan mesleğinde mutsuzsa eğer, ne o iş de başarıyı yakalar nede ideallerine ulaşabilir. Her insanın idealleri olmalıdır. İdealsiz insan denize açılmış nereye gideceğini bilmeyen sandala benzer.  Her zaman ideallere ulaşılacak diye bir şey yoktur tabi. Karşıda olan hedefe ulaşılmamış olunsa bile o uğurda verilen emek elbet karşılıksız kalmaz.
Mesleğe atılmış bir birey, meslek hayatında devamlılık ilkesini benimsemesi gerekir. Hiçbir kimse mesleğini ilerleyen zamanlarda bırakacağım düşüncesiyle işe başlamamalıdır. İcra edilen meslek sadece maddiyattan ibarette olmamalıdır. Üretmek, kolaylaştırmak ve nasıl mesleğimde profesyonel olabilirim düşüncesi ile hareket etmelidir. Mesleğinde girişimcilikten çekinmemelidir. Yaptığı işleri her zaman plan program dâhilin de yapmalıdır. Birey, işveren konumun da ise çalışanlarının performansını arttıracak, teşvik mahiyetin de etkinlikler düzenlenmelidir.
İş hayatın da başarılı olmanın bir diğer kuralıda; hayattaki olayların bir diğerini etkilemesine izin verilmemelidir. İş ve özel hayat bir birinden ayrı tutulmalı, her hangi birinde yaşanan istenmeyen bir olay diğerine yansıtılmamalıdır. Ast- üst ilişkilerine önem verilmelidir. İnsanın yer yer başarısız olduğu dönemler olabilir. Fakat umutsuzluğun en kötü hastalık olduğunu unutmamak gerekir. Fırsatları her zaman hayattan beklememek gerekir. Birey, fırsatların birazda kendi elin de olduğunu bilmeli, nereden ne yakalayacağını iyi analiz edip, ona göre hareket etmesi gerekir. Bütün bunlar başarının yolunu açar, mutluluğu, huzuru da beraberinde getirir.

Bir cevap yazın