İnşaat Hakkında Pratik Bilgiler Ne Demektir?

İnşaat üretimi belli bazı bilgiler içerir. Bu bilgiler statik hesaplamalardan, ruhsata esas kapalı alan hesapları gibi hesaplara kadar geniş alanın konusudur.

 Pratik hesaplar;

Hesaplamaları uzmanlar inşaatın aşamaları içerisinde detaylı olarak yaparlar. Ancak yatırım aşamasında veya ön hazırlık aşamalarında bazı bilgiler ile yatırıma ön kabul için ve bazı mühendislik yaklaşımları için gereken bilgiler gerekir. Bu bilgiler pratik hesaplarla edinilir. Bunlara pratik hesaplar denir. Bunlar belli iki kolon arası açıklıkta veya örneğin belli büyüklükte bir oda açıklığında kiriş, kolon, döşeme kalınlıklarını verir bunlar pratik hesaplarla alınan pratik bilgilerdir.

 Uygulama pratik bilgileri;

Hesaplamalardan başka üretim aşamasında, ustalarımızın edindiği pratik bilgiler vardır. Örneğin bir şap betonu uygulamasında zeminin düzlüğünü, bir hortum içerisine doldurulan su ile su terazisi oluşturarak ölçülmesi, bir seramik ustasının seramik harcının çatlamadan hızlı kuruması için harcın içine limon sıkması pratik bilgilerdir.

 Pratik bilgiler tabloları;

Hesaplar ve uygulama yanı sıra inşaatçı olmayan insanların evlerinde yaptığı yapım işlerinde zorlanmadan uygulayacağı yöntemlere ve hesaplara da pratik bilgiler denilmektedir. İnşaat için pratik hesapları yapabilmeniz için, bazı kaynaklarda pratik bilgiler tabloları bulunur, bu tablolarda yukarıda bahsettiğimiz türden pratik kabuller, bahse konu olan metraj ve keşif hesapları verilir. Metraj ve malzeme miktarı hesabı anlamına gelen keşif hesaplarını bu tablolardan ve başka kaynaklardan araştırarak öğrenilir. Bu tablolarda meslek hesapları yapabilmemize yardımcı olmak için, metraj ve keşif ile ilgili eğitici bilgiler, örnek uygulamalar ile beraber verilmektedir. Tablolardan öğrenilecek bilgiler, hem günlük hayatta hem de meslek hayatında rahatça kullanılabilir. Örneğin; bir bahçe var ve etrafı çit ile çevrilecek. Bu iş için harcanacak malzemelerin miktarları çevrilecek bahçe geometrisi ve uzunluklarını tablodan bularak rahatça hesaplama yapabilirsiniz.