Genel Kültüre Yönelik Çalışmalar Nelerdir?

Ülkemizde bu alanda çok da fazla çalışma mevcut değildir. Bir proje ya da bir program yok denecek azdır bu konuda. Genel kültür ülkemizde okullarda verilen dersin dışına çıkmamaktadır. Bu demek olmuyor ki kültür seviyemiz en altlarda ilk önce kültürün anlamına bakmak lazım.

kültür; klasik tanımıyla duyuş yaşayış biçimine verilen isimdir. Genel kültür ise kişinin kendi kültürü de içinde dahil olmakla birlikte bilgi deneyim birikintisi anlamına gelir.

 Genel kültür neden önemlidir

Genel kültür bir insanın yaşadığı dünyaya nasıl baktığını belli eder. Çünkü insanın ufku ne kadar açık ise dünyaya o kadar geniş pencereden bakabilme kabiliyetine sahip olabiliyorlar. Şöyle ki;

kültürel olarak üst kültür seviyesine sahip insanlar yani entelektüel olarak nitelendirdiğimiz insanlar kültüre ve onun öğelerine daha geniş bir pencereden bakabilirken alt kültür seviyesine sahip insanlar etrafında olanlar haricinde farklı bir durum olduğunda yadırgan ve garipserler.

Genel kültürle birlikte kültürün önemini bu şekilde vurgulamakta fayda var.

Peki ya genel kültür eğitimi veriliyor mu? Elbette okullarda genel kültür dersleri veriliyor hatta bu dersler ana okuldan itibaren başlıyor ilk önce dar pencereden aile daha sonra pencere genişledikçe etrafını ve etrafta olup biteni anlamaya başlıyor. Yalnız genel kültür artık üniversite ile birlikte formla bi hal almaya başlıyor. Genel kültür dersleri hemen hemen bütün fakültelerde okutulup mezun olduktan sonra birçok sınavda genel kültür seviyeleri değerlendiriliyor.

Fakat birçok öğrenci genel kültüre ders yani formal olarak baktığı için eğitim olarak kalıyor. Oysaki ileri dönemlerde her birey kendi ailesinin üyesi konumunda olacak çocukların gelecek hayatı için faydalı bir yatırım durumundadır öyleyse yapılması gereken artık genel kültürün ders olarak algılanması yerine fayda sağlayacak bir araç olması yolunu açmaktır.