Dekorasyonda Sanatsal Bakış Önemli Midir?

Dekorasyon bir sanat mıdır, yoksa zanaat mıdır?

Temel sanat dalları arasında dekorasyon adı geçmiyor elbette. Ayrıca sanat icrasında sanatçının özgürlüğünün yanı sıra dekorasyonda işverenin fikri oy hakkı olduğunu düşünürsek vereceğimiz cevap aslında sanat ile zanaat arasında farkın ne olduğunu bize anlatacaktır.

Peki dekorasyonun sanatla ilgisi yok mudur hiç? Sanatsal bakış açısı önemli değil midir?

Bu soruya olumsuz bir cevap vermek tabii ki olası değil. Çünkü sanatsal bir bakış açısı ve estetik kaygısı olmadan yapacağınız dekorasyon ev düzmekten öteye gitmeyecektir.

Desen: Renk ve Çizgiler

Mekanınızda tutarlı bir desen oluşturmak renk ve çizgilerin doğru kullanılması ile mümkündür ve bu doğru kullanım pek tabi sanatsal bir bakış açısı ile mümkün olacaktır.

Renklerin Dilinden Anlamak

Renklerin dilinden anlamadan doğru bir dekorasyon yapmanız mümkün mü? Onların uyumu ve yeri geldiğinde uyumsuzluğu dekorasyondaki en büyük aracınız. Geniş yüzeylerde vereceğiniz monokromik etki ve eşya renklerinin seçiminde doğru ve dozunda bir kontrast sanatsal bir bakış açısı olmadan gerçekleşebilecek çözümler değil.

Ne ile Süsleyeceksiniz?

Eşyaların ve renklerin seçiminden sonra bir de aksesuar seçimleriniz var elbette. Doğru aksesuar ve detaylara karar verebilmek için sanatsal bir bakış açısı ile geliştireceğiniz kompozisyonlar o ana kadar yaptığınız tüm doğruları desteklemek adına çok önemli. Bazen çok küçük bir yanlış aksesuar seçimi sizi koca bir duvarın güzelliğinden mahrum bırakabilir.

Eğitim Şart

Bu konuda profesyonel bir eğitiminiz olmasa bile alacağınız desteğin profesyonel olması önemli. Herkes sanatçı olamaz tabii ki ama sanatsal bakış açısı ve estetik kaygısındaki kalite için eğitim almak şart değil. Sadece profesyonelleri takip edin, onları dinleyin, okuyun ve dikkate alın. Bu sayede siz de doğru kararlar verebileceksiniz.