Büyüyünce SENARİST OLMAK İstiyorum!

Fiyakalı mesleklerden biri olarak senaristlik; yaratıcılık, çalışkanlık ve pazarlamacılık ortak yapımıyla başarıya ulaşılabilecek bir alan. Senaryo yazmaya başlamak için filmleri artık senarist gözüyle izlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için daha önce izlediğiniz filmleri tekrar ele alabilirsiniz. Diyaloglara olduğu kadar, tıpkı bir yönetmen gibi kurguya, açılara ve renklere de bakmanız faydalı olur.

İmkân yaratıp çeşitli eğitimlere katılmak da önemlidir. İnternetten bulabilirseniz konuyla ilgili belgesel ve eğitici nitelikteki televizyon programlarını izlemeniz de ufuk açacaktır. Mesela “Çek Bir Film” programının özellikle Yavuz Turgul’lu bölümleri tam bir ders niteliğinde. “Sinema Hakkında Herşey” programı teknik bilgiler aktarıyor ama fikir sahibi olmakta yarar var.

Okumadan iyi yazmak, en azından kendini geliştirmek ve yenilemek mümkün olmadığından birkaç kitap önerisi de eklemek gerekir. Kabalcı’dan çıkan “Türk Sinema Tarihi” ve “Dünya Sinema Tarihi” kitapları oldukça kalın ama yola baş koyanların üşenmeyip okuması yerinde olur. Bulabilirseniz Orhan Kemal’in “Senaryo Tekniği” adlı incecik kitabını alın, birkaç sahaf gezmeniz gerekebilir. Verilen bilgiler öz ve temel ama öyle bir üslup ki hikâye okuyormuşçasına kitabın içinde sürüklenebilirsiniz. Kolayca ulaşabileceğiniz bir öneri olarak Literatür’den çıkan “Senaryo Yazımı” başlamak için idealdir.

Uyarlanmış filmleri ve dizileri hem izleyip hem kitaplarını okursanız nasıl senaryolaştırıldıklarının tekniğini keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca izlediğiniz dizilerin ya da filmlerin senaryo fotokopileri altın değerindedir. Onları örnek alarak çalışmalar yapabilir ve pek çok şey keşfedip öğrenebilirsiniz.

senaryo-yazarligi

Bir cevap yazın