Büyüyünce REKLAMCI OLMAK İstiyorum!

Kariyer planlaması pek çok kritere göre yapılabilir. Mesela çocukluktan beri hayalini kurduğumuz mesleğin peşine takılabiliriz. Baba mesleğini devralabiliriz. Mezun olduğumuz bölümden nefret edip “başka ne yapabilirim?” diye düşünebiliriz.

Adım atmadan önce yeteneklerimizi ve ilgi alanlarımızı iyi irdelemiş olmalıyız. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazımız, düşünüp taşınıp reklam sektörünü gözünü kestirenler için. Sektöre hangi pozisyonlardan kapak atabileceğinize dair bilgilere bir göz atalım:

Müşteri İlişkileri

            Bu departman, reklam ajansı ile müşteri arasındaki bağı kurar. Müşterinin ne istediğini anlar ve ekibe anlatır. Ajansa karşı müşteriyi, müşteriye karşı ajansı temsil eder. Sorumlu olduğu markanın içinde bulunduğu pazarı, tüketici eğilimlerini ve markanın rakiplerini tanır. Bu departmandaki kişilerin ihtiyacı olan en önemli özellik, insan ilişkilerini başarılı ve sabırlı bir şekilde yönetebilmektir.

Stratejik Planlama

            Stratejistler, marka için hazırlanan reklam ve tanıtım kampanyalarına tüketici gözüyle bakarak doğru kitleye ulaşmayı hedefler. Hedef kitlenin tüketim alışkanlıklarını, beklentilerini ve eğilimlerini araştırır. Böylece müşteri için oluşturulan eylem planına yön verir. Bu departmandaki kişilerin ihtiyacı olan en önemli özellik, popüler kültüre hâkimiyet ile gözlemciliktir.

Reklam Yazarı

Müşteri için belirlenmiş olan reklam kampanyaları için fikir oluşturur ve reklam senaryosunu yazar. Bu departmandaki kişilerin ihtiyacı olan en önemli özellik, tabii ki yaratıcılıktır.

Sanat Yönetmeni

Yaratıcı ekibin en tepesindeki kişidir. Reklam fikrinin oluşumuna destek verdiği gibi, görsel açıdan da tasarıma yön verir. Bu departmandaki kişilerin ihtiyacı olan en önemli özellik, görsellik ön planda olmak üzere yaratıcılıktır.

Prodüksiyon

Reklam filmi ya da basılı olarak hayata geçirilecek olan reklam kampanyalarının üretimi aşamasındaki tüm süreçleri yönetir ve takip eder. Mesela bir reklam filmi çekilecekse uygun oyuncu kadrosu, mekân, dekor, teknik malzeme gibi ihtiyaçların tespitini ve teminini bütçe doğrultusunda sağlar. Bu departmandaki kişilerin ihtiyacı olan en önemli özellik, hem detaycı hem hızlı olabilmektir.

Medya Satın Alma

Dönemsel ya da yıllık medya planlama ve satın alma stratejisini belirler. Müşterinin medya bütçesinin etkin kullanımından ve doğru mecra kombinasyonunu planlamaktan sorumludur. Bu departmandaki kişilerin ihtiyacı olan en önemli özellik, verileri derleme ve analiz etme yeteneğidir.

Bir cevap yazın