Borsa İnsanları Batırır Mı ?

Günümüzde pek çok insan borsa ile iyi ya da kötü tanışmıştır. Borsacılar, İnternet üzerinden ya da telefon bankacılığı ve diğer kanallarla hisse alım satım işlemleri yapılabilir. Borsa, kâğıt bakımından çeşitlilik gösterdiği gibi, bünyesinde dört yüzden fazla hisse bulundurabilmektedir. İnsanlar, internet üzerinden hisseyi alacağı firma hakkında fikir edinebilir, yatırım yapabilir, kazancını hesabına geçirebilir. Bu yüzden İnternet, borsacıların işlemleri hususunda hem zaman bakımından hem de pratik olması açısından çok önemlidir.

Borsa İnsanları Batırır Mı ?Küçük yatırımlarla başlanabildiği gibi, büyük yatırımlarla da hesap açılabilir. Bu kişinin iradesine, gelecek beklentisine ve çevresel faktörlere göre şekillenebilir. Örneğin; çevresinde borsa ile haşır neşir, sürekli gelirine gelir katan biri ile vakit geçiriyorsa, bilmeliyiz ki; kişi en kısa süre içerisinde elindeki meblağı borsaya hibe edecek veya ev, araba gibi gayrimenkullerini kazanç amaçlı nakde çevirip bir yandan başlayacaktır. Bazı insanlar vardır ki, kredi çekip bu oyunun içine dâhil olmaya çalışmaktadır.

Tabii, bunu sağlıklı düşünen bir insan yapmaz. Borsadaki çeşitlilik, arz talep ilişkisi ve spekülasyonlar, insanları hem iyi hem kötü yönde etkileyebilir. Bir kâğıttan yüzde yirmi beş kar elde edilebiliyorken, diğer kâğıttan yüzde seksen zarar edilebilir. Bu kişinin sabrı ile de eşdeğerlidir. Kısa süre içerisinde büyük yatırımcıların yukarı yönde veya aşağı yöndeki mal alım satımları, küçük yatırımcıyı oldukça etkiler. Büyük yatırımcının, yukarı yöndeki hareketi borsacıları heyecanlandırabilmekte ve borsacının direk olarak kâğıdını satmasına neden olabilmektedir. Aynı şekilde aşağı yönlü hareketlerde de bu durum geçerlidir. Bu durum; Borsa insanları batırır mı? Sorusunu akıllara getirir.

Borsaya yeni başlayanlar veya borsa ile hala alım-satım yapanlara tavsiyem şudur ki; küçük birikimlerle borsada oynanmamalı, ihtiyaç dahili dışında olan birikimi var ise onunla yatırım yapmalıdır. Bu, kaybetmemek adına çok önemli bir durumdur.