Bitcoin Doğru Yatırım Aracı Mı?

Sanal para birimi olan Bitcoin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ‘de de yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmış bir yatırım türüdür. İlginin büyük olması sebebi ile Bitcoin Nedir? Doğru bir yatırım aracı mıdır nasıl temin edilebilmektedir gibi birçok farklı soru yatırımcıların kafasında yer almaktadır.

Bitcoin Nasıl Değer Kazanmaktadır?

Merkez bankasına bağlı olmadan, ülkelerin para birimleri işlem gören, aracı kurumlar olmadan transferi yapılabilen digital para birimi olan Bitcoin için belirlenen sembol ฿ olup, kısaltması BTC olarak kullanılmaktadır. İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından başlatılmıştır. Son dönemlerde küresel piyasalar içerisinde yükselişte olan Bitcoin, Euro ve Dolar para birimlerine alternatif olmaya başlamıştır.

Para Birimi Olarak Kullanılma Şansı Nedir?

Sanal para birimi olarak lanse edilen Bitcoin’in beklenilen üstünde ilgi görmesi nedeni ile kağıt para birimi olarak kullanılma olasılığı da görüşülen konular arasında yer almaktadır. Şuan uzak bir ihtimal olarak değerlendirilse de, ilerleyen dönemlerde neler olacağı tahmin edilememektedir.

Bitcoin’in kazanç şekli nedir?

Madencilik deyimi olan mining üretim şekline sahip olan Bitcoin, Proof-of-Work olarak adlandırılmış bir sistem doğrultusunda yönetilmektedir. Öncelikle sanal cüzdan oluşturulmaktadır. Web servisler aracılığı ile cüzdan kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Bu cüzdan aracılığı ile para alınabilinir, alışveriş yapılabilinir ya para transferi gerçekleştirilebilmektedir. Sistem içerisinde şifreleme özelliği olduğundan dolayı imzalı bir şekilde işlem gerçekleştirilebilmektedir. Uygulanmakta olan bu özel sistem sayesinde hem güvenli hem de hızlı ödeme ağı oluşmaktadır.