Ailelerin Çocuklarının Gelişimi İçin Yapmaları Gerekenler Nelerdir?

Çocuklar bizim geleceğimizdir. Ne kadar sağlıklı ve doğru koşularda yetişme imkanı bulurlarsa o kadar geleceğe faydalı birey olurlar. Bu konuda en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Ailelerin çocuklarının psikolojik ve sosyolojik ortamda gelişimi için öncelikle çocuğunuzun var oluşunun çok önemli olduğunu onlara hissettirmeniz gerekir. Çocuğunuza olan sevginizin başarı veya başarısızlıklarına bağlı olmadığını gösterin.

 

Çocuklar ne ister?

Her çocuk farklı yetenektedir farklı kişiliğe sahiptir. Kendi yeteneklerine göre faaliyetlere katılma imkanı sağlayarak Ailelerin Çocuklarının Gelişimi İçin Yapmaları Gerekenler Nelerdir?kendilerini keşfetmesi ve araştırma yapabilmeleri için destekleyin. Çocuğunuzun kendine özgü yeteneklerinin ortaya çıkmasında yardım edin. Yaptıkları ve ilgi alanları olan konuların sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara gösterin. Evinizde bütün bireylerin kendine güvenebileceği ortam sağlayın. Söylediklerini ve duygularını ciddiye alın.

Yaşadıklarını, duygu ve düşüncelerini başarı ve hayal kırıklıklarını rahatça paylaşabileceği ortam oluşturun. Çocuğunuza kendi davranışları ile destek olmayı ihmal etmeyin. Onlarda görmek istemediğiniz davranışları sergilemeyin. Çocuklar size sizin onlara sergilediğiniz davranışlar gibi davranacaktır. Sinirlenip bağırırsanız bağırmanın normal olduğu algısı gelişecektir.

Çocuğunuza sorumluluklar verin kendisine güvenmesini sağlayın. Sadece yetenek ve başarılarını gördüğünüzde değil kendi ile ilgili her şeyine değer verdiğinizi belirtin. Hatalarını bağışlayın sevgi gösterin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın. Çocuğunuzun disipline olmasını isteyin ama bunu yaparken katı kural veya şiddetle ceza vererek değil, konuşarak çözmeye çalışın.

Adaletsiz davrandığınızda çok iyi anlarlar. Ortak faaliyetler bulup mutlaka birlikte zaman geçirin. Çocuğunuz hata yaptığında onun kişiliğine suçlamadan tartışın. Kendileri ile ilgili problemleri eleştirmeden konuşulduğunda hatayı düzeltmek için çaba göstereceklerdir. Sizinle rahatça kendi sorunlarını konuşabilen çocuklar öz güveni yüksek birey olma yolunda ilk adımı atmış demektir.