ZAMAN YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?

Zamansızlıktan şikâyet ediyorsanız en büyük sorununuzun doğru planlama yapmamak olduğunu kabul etmeli ve yapmanız gerekenleri tekrar gözden geçirmelisiniz. İş yaşamı ve özel yaşamdaki zaman sıkıntısı birbirlerini tetikleyeceği için her iki alanda da yeni bir düzenleme yapmalısınız.

İlk iş olarak ne yapıp edip bu yeniden düzenleme işi için bir boşluk yaratmanız gerekiyor. Tüm yapmanız gerekenler için iki liste oluşturun. Bunlardan bir tanesi iş, diğeri özel yaşamınız için olacak. Listelerinizi oluştururken öncelik sıralaması yapmak zorundasınız. Önem sırası kadar, bir işi yapmanız gereken tarihi de göz önüne alarak önceliklerinizi bu iki kritere göre belirlemelisiniz.

Kâğıt üstünde ya da bilgisayarınızda pek çok yazılı not, materyal ve dosya varsa bunları ayıklayıp düzene sokun ve kategorize edin. Bundan sonrası için de hiçbir kâğıdı ya da dosyayı gelişi güzel bir yerlere atmayın (buna bilgisayarınızın masa üstü de dâhil).

Zaman çalıcıların tuzağına düşüp düşmediğinizi gözden geçirin. Sık sık Facebook ya da telefonunuzu kontrol etme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Telefonda, alışverişte ya da televizyon karşısında zaman zannettiğimizden daha hızlı akıyor, buna dikkat edin. Beklenmeyen misafirler de çok büyük zaman hırsızlarıdır. Onları incitmeden bertaraf etmenin uygun bir yolunu bulun.

Yapılacaklar listenize ve planlarınıza mümkün olduğunca sadık kalın. Belki de farkında olmadığınız bir huyunuz vardır, ertelemek gibi. Birkaç hafta içinizden feryat eden mazeretlerinize aldırmadan, yapmanız gerekeni yapmanız gereken anda mutlaka yerine getirin. Bu bir egzersizdir ve erteleme alışkanlığınızı törpülemenizi sağlar.

Mükemmeliyetçilik de etkin zaman yönetimimizin en büyük tehdit unsurudur. Belki de zamandan tasarruf edebilmek için değiştirmesi en zor huyumuz da bu olacak. Çünkü mükemmeliyetçilik, özünde bir takıntı ve rahatsızlıktır. Başarılı olmamız adına bize olumlu etkiler de yapar elbette. Ama mükemmeliyetçiliğimizi kontrol etmek için çaba sarf etmek zorundayız. Bu huy, kontrol edilebilir olduğunda başarıya hizmet eder.