ZAM NASIL İSTENİR?

Giderleriniz arttı, hayat standardınızı yükseltmek istiyorsunuz ya da eskisinden daha çok görev üstlendiniz ve artık iyi bir zammı hak ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ama bunu patronunuza ya da yöneticinize nasıl söyleyeceğiniz konusuna gelip takıldınız. Gayet normal. Bazı ipuçlarını bilmek ve uygun bir strateji geliştirmek şansınızı artıracaktır.

            Öncelikle zam isteyeceğiniz kişinin huyunu suyunu, nelere sinir olup nelere karşı hassas olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü tavrınızı bu bilgiler belirleyecek. Bilmeniz gereken bir diğer şey, sektörde sizin pozisyonunuzda sizin yeterliliklerinize ve tecrübenize sahip olan kişilerin aşağı yukarı ne kadar maaş aldığıdır. Bu ortalamanın üstünde bir talepte bulunmanız şansınızı azaltacaktır.

            Zam isteyeceğiniz kişinin karşısına çıkmadan önce bir hazırlık yapmanız gerekir. Neden zam istediğinizi sağlam nedenlere dayandırabilmek için bu nedenleri bir liste halinde yazın. Bu zammı hak ettiğinize önce siz inanmalısınız, yoksa karşınızdaki kişiyi ikna edemezsiniz. Başarılarınızı gözden geçirin, sizi diğerlerinden ayıran özelliklerinizi not alın ve bu konuşmayı yapmak için bir randevu isteyin. Karşı tarafın ne gibi sebeplerle bu talebinizi reddedebileceği üzerine düşünün ve verebileceğiniz karşı cevaplar hazırlayın. Sinirli, gergin ya da burnu havada davranmayın ve hakkınızı arar bir üslupla konuşmayın. Tam tersi ezilip büzülmeyin de. Sakin ve özgüvenli olun yeter.

            Her şeye rağmen olumsuz sonuç alırsanız mücadeleden vazgeçmeyin. Zammı hak etmek adına neler yapmanız gerektiğini sorun. Böylece bu konuda ne kadar azimli ve istekli olduğunuzu ona hissettirmiş olursunuz. İşi bırakma tehditleri savurmadan önce çok iyi düşünün. Böyle bir güç savaşına girmek, sektörde o işi yapabilen tek kişi siz olsanız bile yenilgiyle sonuçlanabilir. Çünkü savaşı kaybedip ezilmektense her şeyi göze alabilir insanoğlu. Zam yerine başka yan haklar ve toleranslar isteyebilirsiniz. Prim ve mesai ücreti talep etmek de bir seçenek olabilir. Böylece zam istediğiniz kişi bir nebze olsun kendisini size borçlu hissedebilir ve bu, bir sonraki zam isteme operasyonunuzda size yardım eder.

One thought on “ZAM NASIL İSTENİR?

  • Şubat 12, 2018 tarihinde, saat 5:34 pm
    Permalink

    çok çekingem bir yapım vardır bu konu üzerinde aylardır düşünüyorum zam talebinde bulunmak için ama bir türlü kendimi buna hazırlayamıyorum napacam bilemiyorum

Yorumlar kapatıldı.