ZAM İSTERKEN YAPILAN YANLIŞLAR VE DOĞRULAR

Zam isterken yapabileceğiniz en büyük hata, canhıraş bir şekilde hak ettiğiniz parayı almadığınızı söylemektir. Profesyonel hayatta, şikâyetçi olduğunuz hiçbir konu için böyle bir tavır sergilememelisiniz. Başka şirketlerle kendi şirketinizi kıyaslayıp ne kadar cimri olduklarını zam istediğiniz kişiye asla söylememelisiniz. Sakin ve olgun tavırlar her zaman saygı uyandırır ve haklı olduğunuz durumlarda karşınızdaki kişinin mahcup olmasını bile sağlayabilir.

Eskisinden daha fazla mesaiye kaldığınızı söyleyebilirsiniz, ama bunun üzerinde çok durmayın. Çünkü “demek ki eskisinden daha ağır çalışmaya başlamışsın” gibi bir karşılık alabilirsiniz. Bu konuyu daha ziyade, bir hafta içinde üstlendiğiniz proje sayısının artışı gibi iş yükünün artmasını vurgulayarak ifade edebilirsiniz.

Zam isteyeceğiniz kişinin solundan kalktığı, işle ya da özel hayatıyla ilgili olumsuzluk yaşadığı bir günde onunla bu konuyu konuşmak da büyük ihtimalle ters tepecektir. Aksine yaşadığı olumsuzluğu telafi etmesine yardımcı olarak bu durumu fırsata çevirebilirsiniz. Sorunu birlikte çözdükten sonra size teşekkür ederken konuya girerseniz hayır demesi zorlaşacaktır.

Bu konuyu görüşmeye hazırlıksız gitmek de oldukça risklidir. Çünkü zam isteyeceğiniz kişi pek çok personelle bu konuyu görüştüğü için sizden daha fazla sayıda silaha sahiptir. Siz de cephanenizi doldurup özgüvenli bir şekilde karşısına çıkmalısınız.

Elinizde tamamlanmamış işler varken ya da içinde yer aldığınız herhangi bir projenin olumsuz sonuçlanması akabinde zam için konuşma yapmak işe yaramayacağı gibi zararlı bile çıkabilirsiniz. Sabırlı olup işlerin yoluna girmesini bekleyin ve elinizdeki işleri zam görüşmesinden önce mutlaka tamamlamış olun.

Zaten ancak yapmanız gerektiği kadarını yapıyorsanız zam beklemeniz pek doğru olmaz. Çünkü zam bir ödüldür ve yüksek performans sergileyenler içindir. Sizin yaptığınızı yapacak bir sürü kişinin olması, bir fark yaratmamış ve kendinizi geliştirmemiş olmanız zam almanızı engeller. Bu yüzden niteliklerinizi geliştirin ve zammı hak edecek ne yapabileceğiniz üzerine kafa yorun. Son olarak da, çok çalışmanın her zaman en işe yarar çözüm olduğunu hatırlayın.