Yüksek Lisans Yapmak Avantaj Sağlar Mı?

Bu sorunun cevabı “evet” de olabilir, “hayır” da. Çünkü yüksek lisansınızı hangi alanda yaptığınız, hangi firmanın hangi pozisyonuna başvurduğunuza göre cevap değişir. Çoğu firma tecrübe sahibi olmayı, lisans sahibi olmaya yeğliyor. Ancak tecrübesi eşit olan iki aday arasında seçim yaparken tabii ki de olumlu etki bırakır. Çünkü son tahlilde gelişimine zaman ve para ayıran bir kişi olarak imajınız daha iyi görünecektir.

Ancak yüksek lisans için acele etmenizin de bir anlamı yok. Eğer öğretim üyesi olmayı planlamıyorsanız tecrübe kazanmayı önceliğiniz haline getirerek bir an evvel iş hayatına atılmak en doğrusu. Artık çoğu kişi hem çalışıyor hem de yüksek lisansa devam ediyor. Ayrıca çalışıyor olmanız, eğer çalıştığınız alanla ilgili bir programa başvuruyorsanız lisansa kabul edilmenizi de kolaylaştırıyor.

Bazı firmalar yüksek lisansın getirmiş olduğu uzmanlık dolayısıyla çalışanın maaşını diğerlerinden bir miktar fazla tespit edebiliyor. Yine bunu bütün firmalara genellemek pek mümkün değil. İşinize katkısı olmayan kişisel ilgili alanınıza yönelik olarak yapılan yüksek lisansların ise neredeyse hiçbir katkısının olmayacağını da hatırlatmak isteriz.

Yüksek lisansın faydasını en çok görebileceğiniz durumlar ise terfi ve zam dönemleriniz olacaktır. Özellikle kurumsal şirketlerde prosedür gereği, terfinin ön koşullarından biri yüksek lisans olabiliyor. Dolayısıyla böyle bir imkan yaratmak ve doğru seçimler yapmak kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.