YARATICI ÖZGEÇMİŞ NASIL YAZILIR?

Yaratıcı ajanslar ya da farklı konseptte şirketlerle çalışmak istiyorsanız dikkat çekici özgeçmiş hazırlamanızda fayda vardır. Ancak yaratıcı özgeçmiş her firma tarafından olumlu karşılanmayabilir. Bu nedenle başvuracağınız yeri iyi analiz etmeli ve araştırmalısınız. Kurumsal ve standartları oluşmuş bir kurumla iletişime geçiyorsanız gönderdiğiniz özgeçmiş “saçmalık” olarak adlandırılabilir.

Yaratıcı özgeçmiş hazırlamaya karar verdikten sonra kesinlikle uzak durmanız gereken tek şey, internet sitelerinde hazır bulunan özgeçmişlerden kopyala-yapıştır yapmaktır. Peki nasıl bir fark yaratabilirsiniz? Öncelikle ezber bozmanız gerekir. Bunun için Türkiye’de ve Avrupa’da hazırlanmış olan çeşitli özgeçmiş örneklerini incelemeniz önemli bir adımdır. Hepsinden alabileceğiniz farklı fikirler olacaktır. Onlara kendi yorumunuzu da katarak yazmaya başlayabilirsiniz.

Hayal gücünüzü Word ya da Excel ile sınırlamayın. Başka programlar kullanarak daha özgün bir CV hazırlamayı deneyin. Eğer tasarıma yönelik çalışmalarınız varsa bir PowerPoint sunumu size değişik imkânlar sunacaktır. Mesela iş tecrübelerinizi sıralarken yanlarına çalıştığınız firmaların logolarını ekleyebilirsiniz. Yer aldığınız kurslarda ya da projelerde çekilmiş fotoğraflarınızdan bir-iki örnek koyabilirsiniz. Tabii yine de özgeçmişinizi değerlendirecek olan kişi hakkında bilgi sahibi olmanız ne yapmanız gerektiği ve hangi seçeneklerin daha doğru olacağı konusunda sizi yönlendirecektir.

Standart bir özgeçmiş hazırlayıp sadece ön yazınızı yaratıcı yazabilirsiniz. Ön yazı yerine basit programlar kullanarak bir kapak hazırlayabilirsiniz. Böylece renkler ve görsel öğelerle dikkati çekme fırsatınız olur. Üstelik akılda kalmanız da garantidir. Çizmeyi ne kadar aşacağınızı siz belirleyeceksiniz. Ama hem risk almadan hem de vasat bir özgeçmiş hazırlamadan bu işin altından kalkabilirsiniz.

yaratici-cv

Bir cevap yazın