VİZYONER YÖNETİCİLİK NEDİR?

    Bir yöneticinin sahip olması gereken en kritik niteliklerden biridir vizyoner olmak. Peki nedir bu vizyoner yöneticilik? Öncelikle ekibinizi yönlendirmek ve motive etmek için öngörülü ve ilham veren hedefler belirleyebilmektir. Değişen ve gelişen iş dünyasında var olmanın temel koşulu, gidişatı 5 – 10 adım öncesinden sezerek başında olduğunuz kurumu geleceğe hazırlamaktır.

            Mükemmeliyete ve uzun menzilli bir başarıya ulaşmak isteyen kuruluşlar için; cazip, zahmete değer, ulaşılabilir ve ortak bir vizyondan daha güçlü bir motor yoktur. İnsanlar, nereye doğru gittiklerini açık bir şekilde göremezlerse güçsüz ve çaresiz kalırlar. Oysa varılmak istenen belirgin bir hedef kadar, insanları yola koyulmaya zorlayacak olan başka hiçbir neden yoktur.

Geleceğiniz için sorumluluk almanın yanı sıra kendinize ve hedefinize olan inancınızı güçlendirme kararını verdikten sonraki adım, size coşku verecek bir hedef belirlemektir. Bazıları buna “hayal kurmak” da der. Hayal, bir şeye duyduğunuz arzudan doğar ve gerçekleşmeye başlayacağı ilk yer zihninizdir. Gerçekten de görkemli hiçbir şeyin kazara gerçekleştiği görülmemiştir. Büyük başarılar, büyük hayallerden doğar.

 

    Hayaliniz, öyle heyecan verici olmalıdır ki sizi harekete geçirebilmelidir. Ben “tüm o zorlukları yan gelip yatarak aştım” diyen birisini hiç duymadım. İnsan bir sürü zorluğu, hevesini kaybetmeden aşmasını sağlayacak güçlü bir motivasyona ihtiyaç duyar.

Bazıları başarıya giden kolay bir yol bulma hayali kurarlar. Bunun adı “hayal” değil; olsa olsa hüsnükuruntudur! Başarının kolay bir yolu yoktur. Kolay bir yol arayanlar, sıklıkla kısa yollara başvurma hatasına düşerler ve maceraları da çıkmaz sokaklarda biter. Sonuçta en baştan başlamak zorunda kalırlar. Çözüm, başarıya giden kolay bir yol bulmak değildir. Kendinize, sizi zorlayacak bir vizyon kurun ki karşınıza çıkacak olan zorluklar sizin vizyonunuzun yanında kolay kalsın. Sizi heyecanlandıran bir hedefe götürecek olan vizyon, coşkunuzu canlı tutmanın anahtarıdır. Diğer türlü, motorunuz kendiliğinden durur.

Bazı hayaller bir türlü gerçekleşmezler. Ama kesin olan şey şu: Büyük başarıların temellerini, hayaller atar. Başarı yolculuğunda tecrübe kazandıkça, hayallerinize karşı gaddarlaşmalısınız. Eğer size coşku vermemeye başlarlarsa onları çöpe atın. Bir hayal, motive etme gücünü kaybetmişse artık bir esin kaynağı olmaktan çıkar ve bir mecburiyete dönüşür. İnceldiği yerden koparın gitsin! Onun miadı dolmuş demektir. Sizi birçok kez coşkuyla yataktan kaldırmış olabilir, ama artık her düşündüğünüzde gözleriniz parlamıyorsa yeni bir hayal kurun.