ÜNİVERSİTE BİTİRMEYENLER İÇİN KARİYER PLANLAMASI

Başarının iki basit koşulu vardır: Çok çalışmak ve çok istemek. Yerçekimi kanunu kadar net sonuç verir bu sıradan formül. “Hem çok çalışıyorum hem çok istiyorum ama şanssızım ve hayat şartlarım başarılı olmama müsaade etmiyor” diyenler çoğunluktadır.

“Hayat şartlarım, şansım …” diyen bir kişi, deneyimlerine kızgınlık içindedir yalnızca. Amacı, “ben engelleri nasıl aşarım” sorusunu cevaplamak değil, “neden bunlarla uğraşmak zorunda olan benim” diye yaşamda karşısına çıkan engellere isyan etmektir. Ancak hakikatin ta kendisi şudur: Gerçekten çok çalışmayı göze alan ve engelleri aşma motivasyonuna sahip olacak kadar istek taşıyanlar başarılı olurlar.

Bir örnek vermek gerekirse, mesai arkadaşının işe giriş çıkış saatini takip eden birisi gerçekten çok çalışıyor olamaz (eğer görevi bunu denetlemek değilse tabii). Ya da İngilizce bilmediği için işlere kabul edilmediğini düşünen birisi hedefini gerçekten istiyor olamaz. Çünkü her yaşta çok iyi derecede İngilizce öğrenme fırsatı yaratabiliriz kendimize. Aynı şekilde artık üniversite diplomasına sahip olabilmemiz için de şartlar giderek kolaylaşıyor ve pek çok alternatif doğuyor. Bunları değerlendirip değerlendirmemek bize kalmış.

Açıköğretim ve uzaktan eğitim gibi imkânları üniversiteye fazla zaman ve para ayıramayan kişiler mutlaka göz önüne almalı. Bunun dışında iletişim ve bilgi çağında yaşıyor olmamızın nimetlerinden faydalanabiliriz.

universite-bitirmeyenler-icin-kariyer-planlamasi

Eksiklerimizi tamamlayabileceğimiz her bütçeye uygun eğitimler, kurslar, seminerler var. Bunların dışında daha da ucuza mâl olacak eğitim setlerine DVD şeklinde ulaşabiliriz. Hiçbir imkânımız yoksa internet kocaman bir derya.

Sonuç olarak üniversite bizim için kocaman bir artı. Ama insan olmak öyle yüce özellikler katıyor ki bize o kocaman artıdan daha fazlasını edinme becerisi ve potansiyeli hangi yaşta olursak olalım bizim fıtratımızda mevcut. Yeter ki istemeyi bilelim ve emek verelim.

Bir cevap yazın