Uğur Yücel

26 Mayıs 1957 yılında dünyaya gelen Uğur Yücel son dönemlerin popüler sinema ve dizi oyuncusu, senarist ve yönetmen olarak birçok projede karşımıza çıkmaktadır. İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Eğitimini İstanbul Belediye Konservatuvarı’nın Tiyatro bölümünde tamamlayan Uğur Yücel, okul yıllarında çeşitli oyun ve stant up gösterilerinde rol almıştır.10 yıl kadar bir süre zarfında çeşitli tiyatrolarda yoğun bir şekilde görev almıştır. Bu dönemde çalıştığı tiyatro isimleri ise Dormen Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu ve kabareler ve Müzikhollerde çalışmıştır.

Yıldız oyuncunun ilk sinema deneyimi Fahriye abla adlı sinema projesi sayesinde gerçekleşmiştir. Ardından başrol oyunculuğu yaptığı Muhsin Bey adlı sinema filmi sayesinde asıl çıkışını yapmış ve yapımcıların dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmıştır.

10 yıl sonrasında televizyon ekranlarına hızlı bir giriş yapan Uğur Yücel, Aziz Ahmet adlı tv projesi sayseinde yapımcılığını, yönetmeniğini ve oyunculuğunu bir projeye sığdırarak ne kadarda üstün bir yeteneğe sahip olduğunu tek hamlede göstermiş oldu.

Tvden kopup tekrar sinema dünyasına Eşkıya adlı sinema filmi ile dönüş yapan aktör, gişe rekorları yapan bir işin başrolünde görev almıştır.

Uğur Yücel , Aşık Oldum, Teyzem, Milyarder, Selamsız Bandosu, Muhsin Bey, Arabesk, Aziz Ahmet, Eşkıya, Balalayka, Karanlıkta Koşanlar, Alacakaranlık, Hırsız Polis 2006, Hayatımın Kadınısın, Canım Ailem, Samim Yalçın, New York, I Love You, Aşka Ruhunu Kat, Ejder Kapanı, Aşk ve Ceza, tv de şuan yayınlanmakta olan tv dizisi Aramızda Kalsın ve 2013 yapımı olan Benim Dünyam adlı sinema filmi ile kariyerinin film ve dizi listesini oluşturmuştur.

Kariyeri boyunca almış olduğu Ödülleri ise ünlü oyuncunun, Muhsin Bey adlı proje ile 24. Antalya Film Şenliği’nden En İyi Yardımcı Erkek Oyuncusu Ödülünü alırken, Yazı Tura adlı çalışması sayesinde tüm dallardaki ödülleri topladı. 41. Antalya Film Şenliği’nden En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Film ödüllerinin tek projede sahibi olmuştur. 54. Mannheim Uluslararası Film Festivali’nden de Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Ödülü’nü almayı başarmıştır.

Kendisi gibi oyuncu olan Derya Alabora ile evlenerek çiftin bu evlilikten Can Yücel adında çocukları dünyaya gelmiştir.

Yönetmenlik, yapımcılık, senaristlik ve oyunculuğun dışında Laleli’de Bir Azize ve Gemide gibi filmlerin müzik yapımcılığını da üstlenerek bu yeteneğinide göstermiştir.