TOM HANKS

Zor işlerin yakışıklısı, dramatik filmlerin baş rol oyuncusu, Thomas Jeffrey Hanks’ dır. 9 Temmuz 1956 yılında Amerika’nın California eyaletinde doğmuştur. Ünlü Hollywood aktörlerinin çoğunda olduğu gibi yıldız oyuncunun ailesi de daha beş yaşında iken yollarını ayırmışlardır. Üç kardeşi vardı, ayrılık sebebi ile birbirlerinden ayrı düştüler. Bu dönemlerde oldukça sıkıntılı dönemler yaşayan Tom, oldukça içine kapanık bir çocuktu. Çocukluk yıllarında tiyatroya karşı oldukça ilgiliydi. Lise yıllarında okul tiyatrosunda rol alırken, Üniversite yıllarında tiyatro eğitimi almaya başladı. Tiyatro festivalinde stajyerliğe başlayan yıldız oyuncu, burada geçirdiği üç yılın ardından tiyatro ve sahneyle ilgili tüm bilgileri kapmıştı. Bu dönemde ilk kez yer aldığı Shakespeare’in Two Gentlemen of Verona oyunu ile Cleveland Eleştirmenler Ödülü’nü alarak kendisinde var olan cevheri ortaya çıkarmıştır.

New York’ta yer alan Riverside Shakespeare isimli tiyatro firmasına üye olan yıldız oyuncu Mazes and Monsters ve He Knows You’re Alone adlı filmlerde ilk kez rol aldı. Bu dönemde Splash adlı filmde ilk kez başrol alan Tom, gişede büyük bir rekora koştu.

Yıldız oyuncu, He Knows You’re Alone, Mazes and Monsters, Splash, Bachelor Party, The Man with One Red Shoe, Volunteers, The Money Pit, Nothing in Common, Every Time We Say Goodbye, Dragnet, Big , Punchline Turner & Hooch, The ‘Burbs, Joe Versus the Volcano, The Şenlik Ateşi, A League of Their Own, Radio Flyer, Sleepless in Seattle, Philadelphia, Forrest Gump, Apollo 13, Toy Story, That Thing You Do! Saving Private Ryan, Mesajınız Var, Toy Story 2, The Green Mile, Cast Away, Road to Perdition, Catch Me If You Can, The Terminal, The Ladykillers, Elvis Has Left the Building, The Polar Express, The Da Vinci Code, Cars,The Simpsons Movie, Charlie Wilson’s War, The Great Buck Howard, Angels & Demons, Toy Story 3, Larry Crowne, Extremely Loud and Incredibly Close, Electric City, Cloud Atlas, Captain Phillips ve Saving Mr. Banks gibi filmlerde başrol oyunculuk görevlerini üstlendi.

Ünlü yıldız kariyeri boyunca 11 kez çeşitli ödüllere aday gösterildi. Forrest Gump ve Philadelphia filmlerinde en iyi erkek oyuncu dalında Akademi ödülünü kaparken, Altın Küreyi ise Yeni Hayat, Forrest Gump, Philadelphia ve Büyük gibi projelerinde kucakladı. Bunun yanı sıra yapmış olduğu on altı film ile 100.000.000$’lık rekor bir hasılata imza attı.

Yıldız oyuncu, çeşitli yapımcı çalışmaları ile de birçok projeye imza attı.

 

1978 yılın Samantha Lewes ile evlendi. İki çocuk sahibi olan çift, dokuz yılın ardından ayrılık kararı verdiler. Daha sonrasında 1988 yılında Rita Wilson ile ikinci evliliğini yaşadı ve bu evliliğinden de iki çocuk sahibi olan ünlü aktör, dört çocuk babası oldu.