TOM CRIUSE

Hollywood’un en yakışıklı ve karizmatik aktörleri arasında yer alan yıldız oyuncunun asıl adı Thomas Cruise Mapother’dir. Dünya’ya 3 Temmuz 1962 tarihinde Amerika’nın New York kentinde geldi. Elektrik mühendisi olan babasının adı Thomas Cruise Mapother III, öğretmen olan annesinin adı ise Mary Lee’dir. Tom, on bir yaşlarında iken anne ve baba yollarını ayırdılar. Liseli yıllarda oyunculuğa karşı büyük bir ilgisi olan ünlü aktör, bu yüzden okuldaki Guys and Dolls adlı oyunda bir rol almak istedi ve aktörlük yoluna giden ilk adımı bu sayede atmaya başladı.

Şuana kadar üç evlilik yaşayan yıldız oyuncunun ilk evliliği Mimi Rogers ile üç yıl olmuştur. En uzun evliliğini Nicole Kidman ile gerçekleştirerek on bir yıl evli kalmışlardır. Üçüncü ve son evliliğini ise Katie Holmes ile yaparak, altı yıl evli kalan aktör, 2012 yılından itibaren bekar hayatı yaşamaktadır.

Yıldız oyuncunun Isabella Cruise ve Connor Cruise adında iki evlatlık çocuğa sahipken, son evliliği olan Katie Holmes’dan biyolojik bir çocuğu olarak, toplamda üç çocuğa sahiptir.

Aktörlüğün yanı sıra yapmış olduğu filmler ile yapımcılık konusunda önemli bir yetenek sahibi olduğunu ispatlamış oldu.

Ünlü aktör, Endless Love, Dışlanmışlar, Risky Business, Top Gun, Young Guns, Far and Away, Interview with the Vampire, Mission: Impossible II, Lions for Lambs, Knight and Day, Rock Of Ages ve Oblivion gibi projelerde yer almıştır.

Drama da En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küreyi, Born on the Fourth of July filmi ile alırken, Jerry Maguire ve Magnolia adlı filmler ile Müzikal, Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu olarak Altın küreyi iki kez daha almayı başararak üç kez Altın Kürenin sahibi olmuştur.