Tarım Dışı İstihdam

ABD’nin Tarım Dışı İstihdam verisini açıklaması Doları bir kez daha göklere çıkardı, hafta sonuna şık bir giriş yapan doları bu kadar yücelten Tarım Dışı İstihdam dedikleri olay nedir ve ABD için neden bu kadar önemlidir?

Ekonomik terimlerin basite indirgenmiş en yalın haliyle açıklamak gerekirse Tarım Dışı İstihdam verisi ABD’nin ülkesindeki 160.000 e yakın işyerinden anketler aracılığı ile aldığı verilerle o ay ücretli olarak çalışan kişi sayısındaki artış ve azalışı tespit etmek amacıyla oluşturulan raporlamadır. Bu verilerin beklenen gibi ya da beklenenden daha yüksek ya da düşük çıkması gibi sonuçlar Doların piyasadaki değerinin artış ve azalışını büyük oranda etkiler bu yüzden de ABD için oldukça önemlidir.

ABD kadar yatırımcılar için de önem arz eden ve sürekli takip edilen bu veriler işsizlik oranları ile birlikte yorumlandığında Doların durumu farklılık kazanabilir. Yani beklenenden iyi çıkan Tarım Dışı İstihdam verileri bugün doları artırmış olabilir, ama farz edelim ki yarın açıklanacak İşsizlik oranları beklenenden yüksek yani olumsuz çıksın, bu durum Doların değerini olumsuz yönde etkileyecek düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden Tarım Dışı İstihdam verileri yatırımcılar ve haliyle ABD için ne kadar önemliyse işsizlik oranları da o kadar önemlidir.

Her ayın ilk Cuma günü sabah saatlerinde ABD tarafından açıklanan bu veriler içinde devlet memurları ve evde çalışan ücretliler yoktur. Bununla beraber tarım işçileri de bu çalışmalara dâhil edilmezler sanırım bu da neden Tarım Dışı İstihdam denildiği sorusunu cevaplıyor