SUNUM NASIL HAZIRLANIR?

Sunumunuz üç temel bölüm olan giriş, gelişme ve sonucu mutlaka içermelidir. İşe öncelikle gelişme kısmından da başlayabilirsiniz. Böylece hem bütünlüğü sağlamış olursunuz hem de yaratıcılığınızı daha etkin biçimde kullanabilirsiniz.

Giriş Bölümü: Bu bölümün taşıması gereken en önemli özellik dikkat çekici ve merak uyandırıcı olmasıdır. Dinleyici kitlenizi en baştan yakalayamazsanız sonrası sizin için daha zor olacaktır. Konunun ne olduğunu, amacını ve genel başlıkları verebilirsiniz. Böylece dinleyicilerin, sunumu kuşbakışı görmelerini sağlarsınız ve konuyu daha kolay algılamaları için iyi bir zemin oluşturmuş olursunuz. Sunum yaptığınız kitleyle sıcak bir bağ kurmayı da ihmal etmeyin. Karşılıklı rahatlamanızı ve birbirinize ısınmanızı sağlayacak bir sohbetle giriş yapın.

Gelişme Bölümü: Anlattıklarınıza inandırıcılık kazandıracak olan destekleyici verileri bu bölümde kullanabilirsiniz. Kullanacağınız grafikler, tablolar, istatistikler, alıntılar ve örnekler dinleyicilerinizin dikkatini hedeflediğiniz noktada toplamalarını sağlar. Görsel ve işitsel materyaller, küçük testler ve oyunlar ekleyerek gelişme bölümünü hareketlendirebilirsiniz. Eğer sunumunuz 1 – 2 saat sürüyorsa bu bölümün ortalarına doğru mola vermeyi de unutmayın. Daha uzun sunumlarda birden fazla ara vermek gerekecektir.

Sonuç Bölümü: Sunumun ana fikrini verecek olan önemli noktalar tekrarlanmalı ve kısa bir özet yapılmalıdır. Baştan beri anlattığınız her şeyin sonuca bağlandığından ve ucu açık bir konunun kalmadığından emin olun. Dinleyicilerin sorularının olup olmadığını sorun. Mutlaka soru sormak ya da görüş bildirmek isteyen birileri olacaktır. Böylece dinleyici kitlenizle aranızdaki bağın kuvvetleneceği bir fırsat doğacaktır. Bu bölüme de bir – iki espri eklemeyi unutmayın. Böylece zihinleri rahatlamış ve olumlu duygularla yanınızdan ayrılmalarını sağlayın. Akıllarında kalacak son hissin olumlu olması önemlidir.