Strateji Departmanı

Bir reklamın başarıya ulaşabilmesinin ilk adımı doğru stratejinin belirlenmesi ve rakiplerin iyi analiz edilmesidir. Ne yazık ki ülkemizde strateji departmanının önemi yeterince anlaşılabilmiş değil. Ancak gün geçtikçe bu konudaki farkındalığımız artıyor ve stratejistler değer kazanıyor. Aslına bakarsanız geleceğin gözde mesleklerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz, hem de yakın bir geleceğin…

Sektöre adım atmaya niyetli olanların göz önünde bulundurmaları gereken bir pozisyon stratejistlik. Reklamla ilgili çalışmanın ilk başladığı yer araştırma departmanıdır. Buradaki hazırlığın oldukça titiz yapılması gerekir. Araştırma süreci tamamlanıp strateji doğru bir şekilde belirlendikten sonra creative ekibe atılan pasla golü bulmak daha da kolaylaşır.

Stratejistin ne yaptığını anlayabilmemiz için bir örnek verelim: Sizce ülkemizdeki insanlar neden Akdeniz’e daha sık tatile giderken Karadeniz’e gitmeyi tercih etmiyor? Karadeniz’i pazarlamak için nasıl bir strateji uygulanmalıdır? Bu sorunun üzerine biraz düşünün ve bir fikir türettikten sonra cevabı okuyun.

Aklınıza gelen ilk fikir deniz, kum, güneş olabilir. Ancak yanılıyorsunuz. Çünkü Karadeniz’e gitmek isteyen kişilerin sayısı oldukça fazla. Buna rağmen Güney’e inmeyi tercih ediyorlar. Neden mi? Yapılan araştırmalar, Akdeniz’i tercih edenlerin bu bölgeyi şehir şehir düşündüklerini, ancak Karadeniz’i şehir şehir ayırmaksızın bir bütün olarak algıladıklarını gösteriyor. Yani Akdeniz’de tatil yapan birisi döndükten sonra “Bu yaz Antalya’daydım” ya da “Bu yaz Mersin’deydim” diyorlar. Ama insanlarda “Ben Rize’deydim” ya da “Ben Artvin’deydim” diyecekleri bir algı yok. Çünkü tatilciler Karadeniz’in tümünü bir tur şeklinde gezmeleri gerektiğini düşünüyorlar, algıları bu yönde. Dolayısıyla Karadeniz’i pazarlarken yapılması gereken şey, insanların bu bölgeyi şehir şehir algılamasını sağlamak ve bölgenin tanıtımını şehir şehir yapmaktır.