SON İŞİMDEN AYRILMA NEDENİMİ NASIL AÇIKLAMALIYIM?

Son işinizden ayrılma nedeninizin sorulma olasılığı % 99’dur. % 1’lik payla sorulmama olasılığı da mevcut, tabii işveren bunu sormasına gerek kalmayacak kadar kötü bir izlenim edindiyse…

            Hakkını alamamak, işin başında verilen sözlerin tutulmaması, ücretin düşük olması ve ilerleme olanağının bulunmaması işten ayrılma nedenlerinin en hoş karşılanacağı durumlardır. Ancak yöneticinizle yaşadığınız anlaşmazlıklardan ya da başarısızlık göstermekten dolayı ayrılma, gelecekteki iş görüşmelerinizde karşınızdaki kişinin canını sıkacaktır. Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey; doğru bir üslupla, eski işvereni ve yöneticiyi ya da şirketi kötülemeden, durumu en yumuşak haliyle ve dürüst olmaya özen göstererek anlatmaktır. Çünkü gerçekler, görüşme yaptığınız kişinin küçük bir araştırmasıyla ortaya çıkacaktır.

            Bu nahoş durumu anlatırken duygusal bir yaklaşım sergilemekten uzak durun. Olumsuz bir tutum sergilememeye özen gösterin. Sorunu kişiselleştirmeden ifade edin. Detay vermekten kaçının. Bunun yerine üstü kapalı ve yuvarlak ifadeler kullanın. Mantıklı ve profesyonelce alınmış bir karar olduğunu düşündürün. Tüm olumsuzluklara karşın çözüm odaklı davrandığınızı hissettirin ve eski şirketinizden çok önemli deneyimlerle ayrıldığınız için memnun olduğunuzu belirtin.

            Daha kesin bir çözüm ise sorunlu ayrıldığınız iş deneyiminizi özgeçmişinize hiç eklememektir. Tabii bunun da olumsuz etkileri olabilir ama yine de duruma göre bu alternatif de değerlendirilebilir. Örneğin; son işinizde birkaç ay gibi kısa bir süre çalıştıysanız ve kötü ayrıldıysanız bu deneyimi eklememeniz kesinlikle daha hayırlı olacaktır.