Şener Şen

Türk tiyatro ve sinema filmlerinin başarılı oyuncusu olan Şener Şen dünyaya 26 Aralık 1941 tarihinde gelmiştir. Doğum yeri Adana’dır. Babası ünlü oyuncu Ali Şendir. Baba mesleğini devam ettiren ünlü oyuncu komedi tarzındaki pek çok filmde üstün başarı ile rol alarak seyircilerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

1958 yılında tiyatro oyunculuğu ile ilgili olarak oyunlarda rol aldı. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda birçok oyunda rol alan yıldız oyuncu, var olan oyuncu kimliğini dışa yansıtarak kısa zamanda büyük işlerde rol almya başlamıştır.

1967 yılında Sözde Kızlar adlı sinema filminde ilk kez rol alan Şener Şen, bu proje ile sinema dünyasına adım atmıştır.1975 yılında ilk çekimi gerçekleşen Hababam sınıfı adlı adlı filmde Badi Ekrem karekteri ile kariyerinde altın bir çıkış yaşadı adeta. Bu film sayesinde oldukça beğeni toplayan filmin değişik versiyonları ile ününe ün katmayı başarmış oldu.

Hababam sınıfının kadrosundan çıkan Kemal Sunal, İlyas Salman ve Şener Şen daha sonraki birçok komedi ve drama tarzı projede rol alarak, izleyiciden büyük bir beğeni almışlardır. Yer aldıkları tüm film projeleri izlenme rekorları kırmıştır.

Şener Şen, kendisi gibi oyuncu olan Şermin Hürmeriç ile evlendi. Fakat oyuncu, 11 yılın ardından eşiyle boşanma kararı aldı.

Yıldız oyuncunun başrollerininde yer aldığı başlıca sinema filmi ve tv dizileri; Sözde Kızlar, Altın Prens Devler Ülkesinde, Katerina, Aşk Mahkumu, Bitirimler Sosyetede, Bir Demet Menekşe,   Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Ayrı Dünyalar, Bak Yeşil Yeşil, Bizim Aile Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Aptal Şampiyon, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Hababam Sınıfı Tatilde, Şabanoğlu Şaban Çöpçüler Kralı, Gülen Gözler, Kibar Feyzo, Sultan Bakkal, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Neşeli Günler, Erkek Güzeli Sefil Bilo, N’olacak Şimdi, Banker Bilo, Gırgıriyede Şenlik Var, Davaro, Adile Teyze, Çiçek Abbas, Dolap Beygiri, Gırgıriyede Cümbüş Var, Şekerpare, Şalvar Davası, Gırgıriyede Büyük Seçim, Namuslu, Züğürt Ağa, Âşık Oldum, Çıplak Vatandaş, Milyarder, Değirmen, Muhsin Bey, Selamsız Bandosu, Zengin Mutfağı, Arabesk, Gölge Oyunu, Amerikalı, Eşkıya, İkinci Bahar, Gönül Yarası, Kabadayı ve Av Mevsimi olarak sıralanmaktadır.

Othello, Cyrano de Bergerac, Oyun Nasıl Oynanmalı, Zengin Mutfağı, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Hababam Sınıfı Müzikali, Neşşey-i Muhabbet, Sade Vatandaş Şvayk Hitler’e Karşı, Keşanlı Ali Destanı, Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra, Mucizeler Komedisi.