SATIŞ ALANINDA PARLAK KARİYERİN İPUÇLARI

Herkes hayatını bir şeyler satarak kazanır aslında.Ancak satış, çoğu kişinin kâbusudur. “Satış bölümü bana göre değil, beni aşar” gibi sözleri bir sürü kişiden duydum. Oysa bir şeyler satmak zorunda kalmaksızın başarıya ulaşamazsınız! Terfi isterken üstlerinizi ikna etmek için meziyetlerinizi satıyorsunuz. Bir işe başvururken uzmanlığınızın onlara sağlayacağı faydaları satıyorsunuz. Doktorlar, diş hekimleri ve avukatlar bile reklamlarını yapmak ve hizmetlerini satmak zorundadırlar.

Bu, sizi korkutmasın. Kimse bir satış elemanı olarak doğmaz. Satış, temel bir mantığı bulunan ve insanlarla ilişki kurabilmekle ilgili olan bir sanat biçimidir. Satış yapmak, öğrenilebilir bir beceridir. Birilerinin bu beceriye doğuştan sahip olduklarını düşünebilirsiniz. Aslında onlar satma sürecinin ne olduğunu iyi öğrenmişlerdir ve bunu öyle çok kullanmışlardır ki artık satış yapmak onlar için olağan bir hale gelmiştir. Siz de bu süreci öğrenip kullandığınızda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Meyvelerini toplamaya başladığınızda satış yapmaktan zevk duyarsınız.

İşte size asırların birikiminden süzülüp gelmiş olan ve yedi temel adımdan oluşan satış süreci: Bu bilgileri ürün, hizmet veya iş fırsatları satışlarında uygulayabilirsiniz. Sıralayacağımız adımları kendi tarzınızla bütünleştirdiğinizde kendinize duyduğunuz güven daha da artacaktır.

Yedi adımlık satış sürecini, bir özet hâlinde hazırladım. Bu yazının çıktısını alıp elinizin altında bulundurun. İster bunu kullanın ister kendinizinkini geliştirin. Ama rotanızı şaşırmamanız için bir yol haritasına sahip olmanız önemlidir. Bu haritayı ne kadar sıklıkla kullanırsanız o kadar doğal ve etkili bir satıcı haline gelirsiniz.

1. Adım: Müşteri adayınızın “evet” deme yetkisinin olup olmadığını belirleyin.

2. Adım: Müşteri adayınızla duygusal bir bağ kurun.

3. Adım: Müşteri adayınızın ihtiyaçlarını belirlemek için sorular sorun.

4. Adım: Ürününüzün veya hizmetinizin faydalarını paylaşın.

5. Adım: Herhangi bir kaygısının ya da sorusunun olup olmadığını sorun.

6. Adım: Müşteri adayınızın karar verme yetkisini yüceltin.

7. Adım: Müşteri adayınızın çabuk harekete geçmesi için bir yol bulun.

Fırsatlarınızı sunarken böyle bir yol haritasına sahip olmanız, kendinize olan güveninizi artırır. Satış becerilerinizdeki gelişim, başarıya doğru ilerlerken diğerlerinden bir adım öne çıkmanızı sağlar. Bu yedi adımlık süreci öğrenin ve kullanın. Doğal bir hale gelebilmesi içi birkaç kere uygulamanız gerekir. Sebatla çalışırsanız başarı oranınızı artırırsınız. Pek çok satıcı, başarısız olunca suçu ürüne atar. Oysa onları hayal kırıklığına uğratan, sunumu iyi bir şekilde yapma becerilerinin eksikliğidir.