SARRAH JESSICA PARKER

Sarrah jessica 1965 yılında 25 Martta dünyaya gelmiştir. Doğum yeri Amerika’nın Ohio kentidir. Yahudiliği benimsemiş bir ailesi vardı. Babası ünlü bir işadamı olan Stephen Parker, ev hanımı olan annesinin adı ise Barbara Parker’dir. Anne ve babası Parker daha çok küçükken yollarını ayırdılar. Bu yüzden yıldız oyuncu, hayatını diğer yedi kardeşi, annesi ve üvey babası ile beraber geçirdi.

Çocukluğun da bale ve şan dersleri alıyordu. İlk deneyimini The Innocents adlı oyunda yaşadı. Okul yıllarında müzikale gönül vermişti. Tek isteği ünlü bir oyuncu olamaktı.1981 yıllarında “Annie” adlı müzikalde arka sırada bir oyuncu iken, zamanla başrolleri paylaşmaya başladı.1982 yılında Square Pegs adlı TV programı ile adından söz ettirmeye başladı. Bu sezon “My Body, My Child”adlı dizide de rol aldı. Yıldız oyuncu, Footloose, Firstborn, Girls Just Wanna Have Fun, A Year in the Life, The Room Upstairs, Dadah Is Death gibi film ve TV dizilerinde kendini iyice göstermeye başladı.

Doksanlı yılların başında çok ünlü isimler ile çalışma fırsatı yakalayan yıldız oyuncu, f Lucy Fell, Mars Attacks,The First Wives Club, Honeymoon in Vegas ve Ed Wood adlı filmler ile kariyerinde büyük bir atak yaptı.

1997 yılında Sex and the City adlı dizideki performansı ile herkesin en çok takip ettiği ve beğendiği bir aktör haline geldi. Çok büyük bir başarı yakalayan bu dizi Emmy ödülünü ünlü oyuncuya kazandırdı.

The Family Stone adlı teatral film ile altın küreye aday olurken, aynı dönemde Failure to Launch filmi gişe rekorları kırdı.

Oyunculuğunun yanı sıra birçok kozmetik firmasında da boy gösteren yıldız oyuncu, stil danışmanlığı yaparak, ünlü markaların reklam yüzü haline geldi. Nutrisse saç reklamları, Gap kozmetiğinin yüzü olurken kendi firması adına Lovely adlı parfümüyle kendini kozmetik sektörüne de atmış oldu.

Yedi yıl Robert Downey Jr. İle beraber olan Parker, Matthew Broderick’le evlenerek 2002 yılında James Broderick adında bir çocukları dünya ya geldi.

Hollywood Kadınlar Politika Komitesi ve Unicef gibi sosyal sorumluluk derneklerine üye bir oyuncudur.

MTV Film Ödülleri’n de on beş kez kıyafet değiştirerek farklı bir rekora imza atmıştır. Manolo Blahnik firması ünlü oyuncunun adında ayakkabı modelleri üretmiştir.Spinning Into Butter adlı film çalıştığı filmler arasındadır. Ünlü aktör, teatral anlamda ve komedi dalında hala çalışmalarını sürdürmektedir