ROBERT PATTİNSON

Kimlik adı Robert Thomas Pattinson olan ünlü aktör, 13 Mayıs 1986 tarihinde, İngiltere’nin Londra şehrinde dünya ya geldi. Amerika’dan Londra’ya araç ihracatı yapan babasının adı Richard Pattinson, bir modellik ajansında çalışan annesinin adı ise Clare Pattinson’dur. Yıldız oyuncunun Lizzy ve Victoria adlarında iki ablası vardır. Eğitimlerini tamamladığı okullar Tower House ve de Harrodian’dır. Bu dönemde Barnes Theatre Company’ e katılan ünlü aktör Tiyatroya ait eğitimleri de almıştır.

20 yaşına geldiğinde modellik teklifi almasının üzerine, 23 yaşına kadar çeşitli tasarımcıların mevsimlik kreasyonlarının tanıtımlarında, model olarak yer aldı.20 yaşında iken Ring of the Nibelungs adlı proje ile ilk kez aktörlük yönünü de gösterdi. Bu aşamadan sonra çeşitli sinema filmlerinde ve tiyatro dallarında, küçük roller almaya devam etti.

2003 yılında beyaz perdeye giren tüm dünyanın dikkatini çeken, özellikle gençlerin çok beğenisini alan Harry Potter ve Ateş Kadehi ile Cedric Diggory karakterini canlandıran yıldız oyuncu, ,bu projesi sayesinde 2005 yılında “Geleceğin İngiliz Yıldızı” ödülüne sahip oldu.

2008 yılında Twilight yani Alacakaranlık adlı üç seriden oluşan filmin vizyona girmesiyle beraber, yine tüm dikkatler ünlü aktörün üzerine çekildi. Serinin devamı olan New Moon ve Eclipse adlı filmler ile Robert akıllarda iyice yer etmeyi başardı.

Twilight sayesinde MTV ve Teen Choice gibi ödüllerin 17’ sini almayı başardı.

Yıldız oyuncu 2009 tarihindeki 81. Akademi Ödülleri’ne sunuculuk yaparak ününe ün katmış oldu.

Çeşitli enstrümanları kullanabilen yıldız oyuncu, aynı zamanda bir beste yapımcısıdır. Oynadığı filmlerde Never Think ve Let Me Sign gibi parçalarıda seslendirmiştir.

Genç aktör, Vanity Fair, Harry Potter and the Goblet of Fire,Haunted Airman, TheThe Haunted Airman, Harry Potter and the Order of the Phoenix, Twilight, Twilight Saga: New Moon, Twilight Saga: Eclipse, The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1, The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2, Cosmopolis ve Queen of the Desert gibi birçok filme adını yazdırdı.

2008 yılında özel bir dergide, yaşayan en seksi erkek olarak seçildi. Kristen Stewart ile uzun bir beraberlik yaşayan yakışıklı oyuncu, bu ilişkisini 2013 yılında bitirme kararı aldı.