ROBERT DOWNEY JR.

Tam adı Robert John Downey Jr olan Hollywood’un yakışıklı oyuncusu hayata Dört Nisan 1965 tarihinde gözlerini açtı. Yahudi olan babasının adı Robert Downey, Sr. Alman olan annesinin adı ise Elsie Ford’dur.

Yıldız oyuncu 1992 yılında Deborah Falconer ile evlenmiş ve Indio Downey adında bir çocukları olmuştur. Fakat 2004 yılına gelindiğinde ise çiftin yolları ayrılmıştır. Daha sonrasında 2005 yılı içerisinde Susan Levin ile ikinci evliliğini yapmıştır. Ünlü aktörün, bu evliliğinden de Exton Elias Downey adında bir çocuğu dünya ya gelerek iki çocuk babası olmuştur.

Birçok konuda kendini kanıtlamış olan yakışıklı aktör, Oyunculuk, senaristlik, şarkıcılık, söz yazarlığı ve yapımcı olarak birçok konuda kendini kanıtlamıştır.

Yıldız oyuncu Pound adlı, babasının yapmış olduğu bu projede ilk kez rol aldı ve kendisini aktörlüğün penceresinden ilk kez gösterme fırsatı buldu. Ardından bir çok projede yer alarak doksanlı yılların en popüler yıldızlarından olmayı başardı.

Kariyerinde zirve yaptığı proje Less Than Zero adlı film oldu. Bu aşamadan sonra en iyi aktöre adaylık getirecek olan Chaplin filmindeki rolü oldu ve Bafta ödülünü aldı.Ardından Ally McBeal adlı TV dizisi ile de Golden Globe ödülünü almayı başardı. Yıldız oyuncu, Short Cuts ve Ally McBeal filmlerindeki üstün başarısı ile Altın Kürenin sahibi oldu.

Yakışıklı aktör ile bütünleşmiş ve akıllarda yer etmiş filmler olarak; Natural Born Killers, Iron Man, Sherlock Holmes, Zodiac, Good Night, and Good Luck, Less Than Zero ve Kiss Kiss Bang gibi projelerini gösterebiliriz.

The Futurist isimli ilk albümünü piyasaya sürerek müzik konusundaki kabiliyetini de herkese gösterdi.