REKLAMCILIKTA KENDİNİ GELİŞTİRMEK

Reklamcı olmak isteyen ya da sektöre yeni girenlere önemli birkaç tavsiyemiz olacak! Ajans bolluğunun yanı sıra eleman bolluğunun da yaşandığı bu sektörde varlığınızı sürdürmek ve başarılı olmak istiyorsanız bu tavsiyeler işinize yarayabilir:

–          Teknoloji ve gündemdeki yenilikleri, gelişmeleri sürekli olarak takip etmelisiniz. Hangi departmanda olursanız olun bunlar sizi bir adım öne çıkarır. Özellikle sosyal medyayla aranızı iyi tutun.

–          Bir reklamcı iyi bir öğrenci, iyi bir arkadaş, iyi bir dinleyici ve iyi bir gözlemci olmalıdır. Bu yönlerinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin.

–          Bir reklamcı iyi giyinmeli, iyi beslenmeli, iyi müzikler dinlemeli ve iyi filmler izlemelidir. Tüm bu konulardaki kültürünüzü ve zevkinizi üst düzeye taşımaya çalışın.

–          Reklamcılıkla ilgisi olmayan bir bölümden mezunsanız ya alanınızla ilgili yüksek lisans yapma imkânı yaratın ya da en azından açıköğretimden reklamcılıkla ilgili bir bölüme başlayın.

–          İşe yeni başlıyorsanız reklamcılık jargonu hakkında bilgi toplayın. Çoğu İngilizce kelimelerden ve onların kısaltmalarından oluşan pek çok reklamcılık terimiyle tanışmaya kendinizi hazırlayın.

–          Sektörel dergiler ve kitaplar hızla bilgi sahibi olmanızı, kendinizi geliştirmenizi ve bilgilerinizi güncellemenizi sağlar. Özellikle Mediacat’in reklamcılıkla ilgili yayınlarını ve web sitesini mutlaka takip edin.

–          Reklamla ilgili etkinliklere katılmaya çalışın.

–          Televizyon, radyo, dergi, gazete, tabela, broşür ayırt etmeksizin hem bir reklamcı hem de bir hedef kitle gözüyle inceleyin, es geçmeyin.

–          Kesinlikle sosyal birisi olun.