REKLAM SEKTÖRÜNDE İŞ BULMAK

Reklam sektöründe işe girmek isteyenlerin dikkatine! Yeni mezun olabilirsiniz ya da bulunduğunuz sektör sizi mutlu etmemiş olabilir. Hangi bölümden mezun olduğunuz pek de önemli değil. Eğer kararınız reklamcılıksa nereden başlayabileceğinize dair ipuçlarını sizinle paylaşmak isteriz.

İş ararken gazete ilanlarına bakma devri çoktan bitti. Çoğumuz kariyerle ilgili web sitelerini kullanıyoruz. Ancak reklam sektörü için kariyer siteleriyle kendinizi sınırlamanız büyük bir hata olur. Çünkü reklamcılar, eleman arayışlarının büyük bir bölümünü kendi mecralarında duyuruyorlar. Bu mecralar, sektörel web siteleri olarak karşımıza çıkıyor. En güncel iş ilanlarını takip edebileceğiniz web sitelerini şöyle sıralayabilir:

–          http://www.mediacatonline.com/kariyer-merkezi

–          http://www.reklamazzi.com/is_ilanlari

–          http://www.rv.org.tr/is-ilanlari

–          http://www.marketingturkiye.com.tr

En sık tercih edilen pozisyonların başında grafiker, account executive (müşteri temsilcisi), art direktör (sanat yönetmeni) ve copywriter (metin/reklam yazarı) yer alıyor. Bunların yanı sıra daha alt ve daha üst pozisyonlarda da arayışlar bulunuyor. Örneğin; yetiştirilmek üzere pek çok departmanda kendinize yer bulabilirsiniz. Kendinize uygun olan ilanla buluşabilmek için her gün bu siteleri ziyaret etmenizi öneririz.

Reklam sektörü, eleman sirkülasyonunun çok sık olduğu bir alandır. Bu nedenle büyükten küçüğe birçok firmada sizin için bir kapı açılabilir. Kendi içindeki departmanlar arasındaki geçişe de izin veren bir yapı vardır. Ayrıca staj için de sık sık eleman aranır. Bu fırsatları değerlendirmenizi de tavsiye ederiz. Reklam sektörünün imkânlarının geniş olduğunu hatırlatmak isteriz. Diğer sektörlere göre daha iyi bir maaş ve yan haklarla iş hayatına atılmanız mümkün.

“Tanıdık etkisi”ni de göz ardı etmeyin ve bunu “torpil” olarak değerlendirmeyin. Reklam sektöründeki firmalar ve çalışanlar işleri gereği birbirleriyle iletişim halindedir ve sık firma değiştirmelerden dolayı çoğu birbirleriyle arkadaştır. Bu yüzden sizinle aynı özelliklere sahip ama tanıdık birinin referansıyla işe başvurmuş olan kişiler önünüze geçebilir. Hiç tanımadıkları birini almaktansa tanıdıkları birinin kefil olduğu kişiyi tercih etmelerini doğal karşılamak gerekir. Siz de eğer varsa tanıdıklarınızı devreye sokmayı ihmal etmeyin.