REESE WİTHERSPOON

Tüm erkeklerin hayranlıkla izlediği, güzel ve seksi oyuncu, 1976 yılının 22 Mart’ında dünyaya gelmiştir. Güzel oyuncu, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Orleans eyaletinde doğmuştur. Asıl adı Laura Jeanne Reese Witherspoon dır. Doktorluk yapan babasının adı John Draper Witherspoon, hemşire olan annesinin adı ise Mary Elizabeth Witherspoon’dır. Witherspoon, küçük yaşta ABD ‘de ki cast ajansları tarafından sürekli, aranan sarı saçlı, mavi gözlere sahip bir görüntüye sahip olması nedeniyle oyunculuk ve reklamların en çok tercih edilen yüzü olarak bir anda ortaya çıkmıştır. Tüm bunların yanı sıra modelliğe de adım atan genç oyuncu, arkadaşlarının evcilik oyunları oynadığı yaşta, kendini sahnelerde bulmuştur.1991 tarihinde sinemaya geçiş yapan genç aktörün, oldukça beğeni toplaması üzerine reklam veya modelliğe göre sinema oyunculuğunun öne çıkması tercih edilmiştir. Bu sayede günümüze kadar sinema alanında önemli projelere imza atarak ulaşmıştır.

Lise yıllarında Wildflowerda ve Patricia Arquette filmlerine imza atmıştır. Lise bittikten sonra Desperate Choices- To Save My Child, Jack the Bear ve A Far Off Place gibi filmleri ile devamını getirmiştir. Üniversitenin ilk yılında S. F. W. Filmini çekerek, eğitim hayatına biraz ara vermiştir.

Yıldız oyuncu, dönüşünde Overnight Delivery, Pleasentvilled, Best Laid Plansda gibi filmlede rol aldı.1999’da Ryan Phillippe ile hayatını birleştirdi. Ava Elizabeth Phillippe ve Deacon Reese Phillippe olmak üzere iki çocuk dünya ya getirdi. Çift 2007 yılında yollarını ayırdılar. Bebeğini büyütmesinin ardından sinemaya tekrar dönüş yapan yıldız oyuncu, Bu Nasıl Sarışın? Filmi ile oldukça hızlı bir dönüş yaptı. Sweet Home Alabama ve iki erkek arasında zor durumda kalmışı canlandırdığı film sayesinde gişe rekorları kırarak kendisini Hollywood yıldızlarının listesine aldırmayı başarmış oldu.

Bu Nasıl Sarışın 2, Hayalet, Just Like Heaven gibi filmlerde kendini gösterirken, Sınırları Aşmak adlı film ile en iyi kadın oyuncu dalında hem Altın Küre’yi hem de Oscar ödülünü almayı başardı.

Genç ve güzel oyuncu 1998 yılında Type A Films adında yapım şirketi açmıştır.

2011 yılında ikinci kez Jim Toth ile evlendi ve Tennessee James Toth adında bir çocuk dünya ya getirdi.