RADİKAL KARİYER DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN İPUÇLARI

Her şey her an değişiyor. Tabii ki biz de değişeceğiz. İstikrarlı olmak önemlidir. Ama bu, bir kere geldiğimiz şu hayatta bambaşka bir şeyler yapmaya karar vermemizi engellemez. Yıllarca belli bir sektörde ve belli bir pozisyonda çalıştıktan sonra yepyeni bir işe girmeyi isteyebilirsiniz. Başlangıçta ürkütücü görünecektir. Ama mutluluk, cesur insanları daha çok sever ve onların yanında olur. Biraz cesaretinizi toplarsanız yeni işinize atılmaktan sizi kimse alıkoyamaz.

Radikal bir değişiklik yapacağımız zaman bizi durdurmaya çalışacak olan ilk kişiler ailemiz ve arkadaşlarımızdır. Kötü niyetten değil, risk almak üzereyizdir ve bir bilinmezliğe doğru adım atıyoruzdur. Doğal olarak çevremizdekiler bizi sevdikleri için hata yapmamızı engellemeye çalışırlar. Çünkü onlar risk almanın, kurulu düzeni bozmanın bir hata olduğunu zannederler. Aslında bu düşünceler tamamen onların kişisel korkuları ve inanç kalıplarıdır. Size, kariyer değiştirmenin hata olduğunu söyleyen kişiler garantici ve kovulmadan asla şirket bile değiştirmeyen insanlardır. Böyle bakarsanız onlar kariyer değiştirmek hakkında hiçbir tecrübeye sahip değillerdir. O zaman onlara kulak asmamız pek de gerekmez.

Yapmamız gereken ilk şey, hemen işe koyulmaktır. Mesela bir yönetmen olmak istiyorsanız 2 – 3 dakikalık ilginç görüntüler çekerek sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Böylece çevrenizdekiler de sizin bu eğiliminizi yavaş yavaş benimsemeye başlayacaktır. “Ben yönetmen olacağım” derseniz bu cümleden çıkan sonuç, henüz bir yönetmen olmadığınızdır. Ama “ben şu konuyu anlatan kısa bir video çektim” derseniz en azından bir şeyler çekmeye başlamış ve bu işlerle uğraşan birisi olduğunuz anlamına gelir.

Bir yerlere başvurmadan önce bu konuyla ilgili yapabileceğiniz ne varsa yapın. Hatta neler yapabileceğiniz konusunda yaratıcılığınızı zorlayın. Konuyla ilgili kitaplar okuyun, programlar izleyin, eğitimlere katılın, etkinlikleri takip edin, internetten araştırmalar yapın ve en önemlisi her gün o konuda denemeler yapın. Sanki maaş karşılığı çalışıyormuş gibi disiplinle her gün bu konuda bir şeyler üretin ve insanlarla bunları paylaşın. Sektörden birileriyle tanışmak ve iletişim kurmak da çok faydalı olacaktır. Hem ilerleyen zamanlarda iş bulmanızı kolaylaştırır hem de o çevre tarafından yavaş yavaş kabul görmeye başlarsınız. Sektörden arkadaşlarınızın olması, ailenizde ve diğer yakınlarınızda sizin o çevreye ait olduğunuz intibasını uyandırır.

Yaşınız kaç olursa olsun çıraklık etmekten çekinmeyin. Gerekirse tüm boş vakitlerinizi bu konuda deneyim kazanabileceğiniz ortamlarda geçirin. Eminim ki bundan gocunmazsınız. Çünkü böyle radikal bir değişim yapmaya karar vermişseniz tutkuyla kendinizi adayacağınız bir alana yöneliyorsunuz demektir. Hakkını verin ve tadını çıkarın.