PROJE YÖNETİMİNİN İNCELİKLERİ

Proje yönetimi özellikle inşaat, mühendislik, bilişim ve medya gibi sektörlerde gün geçtikçe önemini arttırıyor. Proje tasarımının özgünlüğü ve işlevselliği kadar sürecin hızlı ve hatasız yönetilmesi de hem şirketler hem müşteriler açısından kazanım sağlıyor. Bu nedenle tüm sektörler için başarılı ve yetenekli proje yöneticileri iş dünyasında daha değerli bir hale geliyor.

Şirket olarak bir projeyi kapmamız ve alnımızın akıyla altından kalkmamız için öncelikle müşterimizi çok iyi anlamalı ve analiz etmeliyiz. Bizden beklentisi tam olarak nedir? Ne kadar bütçemiz, zamanımız, teknik ve personel kaynağımız var? Müşterimizin bu projeyi gerçekleştirmek istemesinin en büyük amacı nedir? Tüm bu soruların cevapları, projeyi en doğru haliyle şekillendirmemiz için bize yön verecek.

Müşterinin istekleri ve hedefleri doğrultusunda projemizi oluşturduktan sonra etkili bir sunum yapabilmemiz ve diğer firmalarla rekabet edebilmemiz de kritiktir. Bu yüzden sektörünüzle ilgili sürekli olarak bilgilerinizi güncel tutmalı, yurtiçi ve yurtdışında yapılan işleri takip etmelisiniz. Piyasa araştırmalarınızı düzenli bir şekilde yaparak bütçelerinizi ona göre ayarlamak da rekabet gücünüzü artıracaktır.

Projemizi sunduk ve işi aldık. Bundan sonraki en önemli işimiz doğru bir görev paylaşımı yapmak ve ekipteki herkesin yapması gerekenleri netleştirmektir. En ufak bir iş bile ortada ya da havada kalmamalıdır. Yoksa ekip üyeleri “bu işi filanca kişi yapacak diye düşünmüştüm, yapmamış mı, benim mi takip etmem gerekiyordu” gibi bahaneler üretebilir. İşi delege ederken her birimin bir lideri olmalı ve kendi biriminin iş akışını ve dağılımını tüm ayrıntılarıyla en üstteki kişiye rapor etmeli. Böylece ortaklaşa bir iş şeması oluşturulmalı ki herhangi bir işin atlanması engellensin.

Bu aşamaya vakit ayırmaktan çekinmeyin. Çünkü projeye başladıktan sonra geri dönüşü yoktur ve atladığınız en ufak bir şey bile projenin tümünü olumsuz etkileyerek bitiş tarihinizi geciktirecektir. Proje yöneticisinin olası aksaklıkları önceden düşünebilme kabiliyeti olmalıdır. Beklenmedik bir sorun çıktığında ise hızlı ve yaratıcı bir şekilde çözüm üretmelidir. Hata kabul etmeyecek bir işe adım atıyorsanız bu konuda tecrübeli birilerinden yardım ve fikir alma imkânı yaratmayı da ihmal etmeyin.