ÖZGEÇMİŞE ÖN YAZI EKLEMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Son yıllarda iş başvurularımızı internet üzerinden ve kariyer sitelerinden yapmaya hepimiz alıştık. Bu yol hem işveren hem de iş arayanlar için çok daha pratik ve zaman kazandırıcı oluyor. Klasik özgeçmişimizdeki kapak yazısının muadili kariyer sitelerinde ön yazı olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında çoğu kişinin kapak yazısı ya da ön yazı yazma alışkanlığı yok. Ancak artık bu yazıların önemi daha da artmış durumda. Çünkü herkesin hayatı gittikçe hızlanıyor ve zamanlar daralıyor. Bu yüzden her şeye daha çabuk karar vermemiz gerekiyor. İşverenler de bu ön yazılar sayesinde tüm özgeçmişi incelemeden olumlu ya da olumsuz bir ilk izlenim edinmek istiyor. Bu izlenime göre özgeçmişi okumak için zaman ayırıp ayırmamaya karar veriyor. Herhalde ön yazının önemini şimdi daha iyi anlamış olduk. Peki ön yazı nasıl olmalı ve neleri içermeli?

Ön Yazı Nasıl Yazılmalı?

            Malum ön yazımızın amacı, işverene zaman kazandırmak. Bu yüzden kısa bir yazı ile sadede gelmeniz gerekiyor. Yalın bir üslup kullanın. Kolay anlaşılır ve net cümleler kurun. Yazı karakterini Times New Roman olarak seçmek, okunma rahatlığı sağlayacaktır.

Sizden standart bir özgeçmiş bekleyen bir firmaya bile yaratıcı bir ön yazı ile başvuru yapabilirsiniz. Belki de yaratıcılığınızı kullanmanız gereken tek yer burası olacak. Çünkü sizin diğer adaylardan farklı olduğunuzu hissetmeleri gereken bir yerdeyiz. Özellikle ilk iki cümleniz dikkat çekici olmalı. Tabii haddinizi aşarak profesyonelliğinizden ödün vermemeye de dikkat etmelisiniz.

3 – 4 kısa cümleyle kendinizi tanıtın ve kariyer hedefinizi belirtin. Mesela en son çalıştığınız pozisyonu ve kaç yıllık bir deneyiminiz olduğunu yazarak bir cümleyle de hedefinizi belirtebilirsiniz. Devamında ön plana çıkan başarı, beceri ve özelliklerinizi yine kısaca ifade edebilirsiniz.

İşverenler en çok “bu kişi benim firmama diğerlerinden farklı neler katabilir” sorusunun cevabını merak ederler. Bu kısımda pazarlamacılığınızı konuşturun. Neden bu pozisyon için en uygun aday olduğunuzu gösterişe kaçmadan işverene açıklayın.

Geldik ön yazının sonuna. Son kısımda işverene bu iş için ne kadar istekli ve kararlı olduğunuzu hissettirmelisiniz. Ayrıca önünüze gelen yere başvuru yapıyormuşsunuz izlenimini yok etmek de çok önemli. Bu yüzden şirketle ilgili bir araştırma yaparak onlar hakkında bilgi sahibi olduğunuzu belli edecek bir  – iki laf ekleyebilirsiniz.

Ön yazınızın taşıması gereken en önemli özellik, başvurduğunuz firmaya özel olarak hazırlanmış olmasıdır. Mesela her önüne gelene çıkma teklif eden birisinin size yaptığı teklifi dikkate alır mıydınız? Tuhaf bir benzetme oldu ama ön yazınızı firmaya özel olarak hazırlamak için sizi teşvik edeceğini düşünüyorum. Şimdiden hayırlı işler…