ÖZGEÇMİŞ (CV) HAZIRLAMA TEKNİKLERİ

Yeni bir işin kapısı varsa anahtarı, hazırlayacağımız özgeçmiştir. İş tecrübeniz olmasa bile iyi hazırlanmış bir özgeçmiş, işinize karşı göstereceğiniz özenin, dikkatin ve saygının ilk işaretidir. İşte dikkat edilmesi gerekenler:

–          Kısa bir araştırma yaparak başvuracağınız firmaya ve pozisyona uygun olan özgeçmiş türünü belirleyin.

–          Belirlediğiniz özgeçmiş türünde yazılmış olan örnekleri inceleyin.

–          Resmî görüntü veren bir vesikalık fotoğrafınızı özgeçmişinize mutlaka ekleyin.

–          Kısa cümleler kullanın ve kesinlikle yazmanız gerekmeyen hiçbir şeyi özgeçmişinizi dolgun gösterir düşüncesiyle boş yere eklemeyin.

–          İmla kurallarına dikkat edin ve emin olmadığınız durumlarda yazım kılavuzuna başvurun.

–          Eğitim ya da iş tecrübeleri gibi tarihsel sırayla vermeniz gereken bilgileri sondan başa doğru yani en yeni tarihli olanından başlayarak yazın.

–          Özgeçmişinizi bilgisayarda hazırlayın ve Times New Roman yazı karakterini 12 punto büyüklüğünde kullanarak yazın.

–          Doğru bilgiler verin. Özellikle eğitim ve referans gibi bilgilerin doğruluğunun çok kolay test edilebileceğini unutmayın.

–          Hazırladığınız özgeçmişi bu konuda güvendiğiniz ve tecrübesi olan başka bir kişiye okutun, sizin atladıklarınızı o yakalayabilir.

–          Özgeçmişinizin çıktısını alın ve biraz uzaktan baktığınızda görsel açıdan düzenli olup olmadığına göz atın.

–          Olumsuz tecrübelerinizi, eğitiminizin neden uzadığını, işten ayrılma sebeplerinizi ve maaş beklentinizi özgeçmişinizde belirtmeyin.

–          Farklı farklı sektörlerde ve pozisyonlarda, kısa kısa yer aldıysanız tümünü özgeçmişinize yazmayın. Başvuracağınız pozisyona uygun ve en uzun iki ya da üç iş tecrübenizi yazmanız yeterli olur.

–          Reklam ajansı, yayınevi, radyo-televizyon, sinema-tiyatro, eğlence gibi yaratıcı yönü bulunan sektörlere başvururken farklı ve yaratıcı özgeçmişler hazırlamaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın