Nejat İşler

Tiyatronun ustalarından olan Nejat İşler, 28 Şubat 1972 yılında İstanbul Eyüp’te dünyaya gelmiştir. Ailesi işçi olan Nejat İşler, Liseyi Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde okuduğu yıllarda okulun tiyatro kolunda görev aldı. Tiyatroya bu aşamada oldukça ilgilenen yakışıklı oyuncu Lise eğitiminin ardından Üniversiteyi kazanamayınca çeşitli ticaret işlerine girişerek para kazanmanın yollarını aradı.

Tüm bunların ardından iki yıl sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Fotoğraf bölümünü kazdı fakat devam etmeme kararı aldı. Tekrar ticaretle ilgili satış işleriyle ilgilenen Nejat İşler, Taksim de denk geldiği Danton’un Ölümü adlı tiyatro oyununu izleyerek ben niye bu işin içinde değilim, ben bu işi yapmalıyım diyerek, Konservatuvar sınavlarına girme kararı almıştır. Sınavı başarı ile atlatan ünlü oyuncu,1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesinin devlet konservatuarı bölümüne girerek 1995 yılında bu bölümden mezun olmuştur. Konservatuvara devam ettiği yıllarda çeşitli tv dizilerinde rol almaya başlamıştır.

İlk televizyon deneyimini 1994 yılında Gurur adlı tv dizisinde gerçekleştirirken ardından pek çok tv dizi projelerinde yoğun olarak rol almıştır. Yıldız oyuncunun başlıca tv dizileri; Şehnaz Tango, Dertler Bizim Olsun,   Deli Yürek , Nasıl Evde Kaldım , Dedem, Gofret ve Ben, Aşk ve Gurur, Gülbeyaz, Sultan Makamı,   Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Aliye, Beyaz Gelincik, Bıçak Sırtı, Kapalıçarşı, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Parmaklıklar Ardında, Keşanlı Ali Destanı ve İntikam

Okulun hemen ardından Kahramanlar ve Soytarılar adında kendi tiyatrosunu kurmuştur. Tiyatroda oynanacak oyun senaryolarını yazamaya başlayan ünlü oyuncu, Tuhaf Şehir Hikâyeleri, Biz Zavallı Erkekler ve Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim gibi eserlere imza atmıştır.

2006 yılında “Çalıntı Gözler”, “Yaşamın Kıyısında” ve “İki Süper Film Birden”, 2007 yılında ise “Barda” ve “Yumurta” gibi filmlerde rol aldı. 2007 yılının en popüler dizilerinden biri olan “Bıçak Sırtı” adlı televizyon dizisinde Fikret Kuşkan ve Mehmet Günsür ile birlikte rol aldı.

Yıldız oyuncunun, 17 Ocak’taki ani rahatsızlığından dolayı, septik şok tanısıyla ilgili tedavi altına alındı, 26 günlük yoğun bakımda kalmanın hemen ardından normal odaya alınarak 3 Nisanda 2014 tarihinde tabıurcu olmuştur.

Oynadığı Tiyatro oyunları Ferhatın Yeni Acıları, Yeşil Papağan Limitet ve Atlarıda Vururlar gibi oyunlar olmuştur.

Ödülleri ise 12. ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri’nden En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, 1. Beyaz İnci Ödülleri’nden En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, 40. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nden En İyi Erkek Oyuncu Performansı ödülünü, 13. Türkiye/Almanya Film Festivali’nden ise Yumurta adlı projesi ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

Nejat İşler’in rol aldığı başlıca filmleri; Bir Var Bir Yok, Şehnaz Tango, Eylül Fırtınası, Dedem Gofret Ve Ben, Aşk ve Gurur, Gülbeyaz, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Mustafa Hakkında Herşey, Aliye, İki Süper Film Birden, Anlat İstanbul, Çalıntı Gözler, Bıçak Sırtı, Yaşamın Kıyısında (Auf der anderen Seite)Komiser, Yumurta, Barda Selim, Kapalıçarşı, 11´e 10 Kala, Kapalı çarşı, Parmaklıklar Ardında, Siyah Beyaz, Ejder Kapanı, Kaybedenler Kulübü, Bir, Çınar AğacıYağız, Keşanlı Ali Destanı, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Behzat Ç. Ankara Yanıyor, İntikam ve Kış Uykusu gibi önemli projelerdir.