NEDEN UZUN SÜREDİR İŞ BULAMIYORUM?

Uzun süredir iş bulamamamızın sebebini ülkedeki mali ve siyasi krizlere bağlamak en kolay yoldur. Ancak “bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapıyor muyuz” sorusunu dürüstçe cevaplamak da oldukça önemli. Zor koşullarda bile yaratıcı ve çalışkan olduktan sonra iş sorununun üstesinden gelmek mümkündür. Şimdi neleri gözden kaçırıyor olabileceğimize bir bakalım:

–          İş ararken sosyal çevrenizi devreye sokuyor musunuz?

Bazı kişiler tanıdıklarından yardım istemeyi torpille karıştırıyorlar ve iş aradıklarından çok az kişiye söz ediyorlar. Oysa iş aradığınızı belirtmeniz ve akrabalarınıza, arkadaşlarınıza ya da iş çevresinden tanıdığınız diğer kişilere güncel bir özgeçmişinizi yollamanız, size hiç ummadığınız kapılar açabilir.

–          İş ilanlarına ulaşabileceğiniz tüm yolları kullanıyor musunuz?

Sadece gazetelerdeki iş ilanlarını tarama devri geride kalalı çok oluyor. İnternetteki ilanları da her gün gözden geçirmelisiniz. İyi ilanlara başvuru sayısı hızla artar, bu yüzden elinizi çabuk tutup ilk başvuranlardan olmanız şansınızı yükseltecektir. Ayrıca hangi sektörde iş arıyorsanız onun vakfı, derneği, topluluğu, birliği ya da internette oluşturduğu bir platform olup olmadığını araştırın. Bu tür bir topluluk varsa internet sitelerinde sektöre dair iş ilanlarını paylaşıyor olabilirler. En azından topluluğa bir e-posta yollayarak arayışınızdan onları da haberdar edebilirsiniz. Yine interneti kullanarak başvurmak istediğiniz sektördeki firmaların bir listesini çıkartıp e-posta yoluyla başvuruda bulunabilirsiniz.

–          Kendinize uygun ilanlara başvurduğunuzdan emin misiniz?

Şansınızı denemek için ve bilinçsizce yaptığınız başvurular hem size hem özgeçmişinizi inceleyenlere vakit kaybettirir. Bu yüzden kendi özelliklerinizi tekrar masaya yatırın ve gerçekçi olun. Belki de henüz hazır olmadığınız pozisyonlara yöneliyorsunuzdur. Bir başka sorun ise özgeçmişinizi biraz iddialı hazırlamak ve sonra da aslında sizin için daha uygun olan alt seviyede pozisyonlara başvurmak olabilir. Böyle yaparsanız işveren “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” diyecek ve başvurunuzu ciddiye almayacaktır.

–          İş aramaya ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

Ben iş aradığım dönemlerde birisi “ne yapıyorsun” diye sorduğunda, “iş başvurusu yapıyorum full-time” diye cevap veriyordum. Çünkü bu süreç, birkaç başvuru yapıp olumlu ya da olumsuz cevap bekleyip ondan sonra tekrar birkaç başvuru yaparak bitmez. Yazması bile uzun sürdü. İşiniz iş başvurusu yapmakmış gibi her gün mesai harcamalısınız.

–          Başvurduğunuz yerlerden iş görüşmesine davet ediliyor musunuz?

Eğer şimdiye kadar yukarıda yazılmış olan her şeyi yerine getirdiğiniz halde kimse sizi çağırmıyorsa özgeçmişinizi ve ön yazınızı tekrar ele almanız gerekir. Özgeçmiş ve ön yazı hazırlama konusunda detaylı bir araştırma yapın. Bu konuda bilgisi olan kişilerden yardım isteyin.

–          İş görüşmelerinde ne şekilde davranmanız gerektiğini ya da bu konuda eksiklerinizin olup olmadığını biliyor musunuz?

Siz mükemmel davrandığınıza ve çok olumlu tepkiler aldığınıza inanıyor, hatta “işi kesin bana verecekler” diye düşünüyor bile olabilirsiniz. Ama birkaç görüşmeden sonra hâlâ olumlu yanıt almadıysanız ters giden bir şeyler var demektir. Yine sıkı bir araştırma yaparak iş görüşmelerinde nasıl davranmanız ve hangi sorulara nasıl cevap vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.