Neden Planlama Yapmalıyız?

Olağanüstü bir hayatınızın olmasını istiyorsanız her anınızı etkin bir şekilde kullanmanız gereklidir. Bu da ancak doğru bir planlamayla gerçekleşebilir. Aksi takdirde oluşan her acil duruma gereksiz enerji harcayarak ve tepki vererek boşa zaman harcamış olursunuz.

Planlama yapmak zaman alır. Ama bu iş, her gün en çok 10-12 dakikanıza mâl olur. Harcadığınız her dakika, aslında size onlarca dakika kazandırır. 10 dakikalık bu yatırım da gün içinde sizi en az iki saatlik boşa geçirilmiş zamandan ve gereksiz yere sarf edilmiş çabadan korur.

Yapmak için arzu duyduğunuz ve severek yapacağınız şey neyse ona öncelik verin. Robert Eliot şöyle der: “Önemli olan kısa yoldan değil, kendi yolunuzdan gitmenizdir.” Altı aylık bir ömrünüzün kaldığını düşünün ve üç liste yapın:

1) Yapmanız Gerekenler

2) Yapmak İstedikleriniz

3) Yapmak İstemedikleriniz Ama Yapmak Zorunda Olmadıklarınız

Hayatınızın geri kalanında, son listede yazan her şeyi unutun. Önceliklerinizi doğru bir şekilde belirleyin ve dikkatli düşünün.

Hepimiz, her gün 24 saate sahip olduğumuza göre dikkatimizi doğru şeyler üzerinde yoğunlaştırdığımızdan emin olmalıyız. Konsantrasyon, önemli olanı başarmakta ve önemsizi göz ardı etmekte anahtar rolü oynar. Psikolog William James şöyle der: “Zengin birisi olmak isterseniz zengin olursunuz. İyi bir insan olmak isterseniz iyi birisi olursunuz. Bilgili birisi olmak isterseniz bilgili birisi olursunuz. Ama özellikle sadece bir şeyi isteyin ve aynı anda, aynı derecede güçlü ve birbiriyle uyuşmayan onlarca dilekte bulunmayın.”