Neden Özgeçmişimizi Güncellemeliyiz?

Bilgilerinizde herhangi bir değişiklik ya da yenilik olmayabilir. Yine de belirli aralıklarla özgeçmişinizi tazelemenizde yarar vardır. Şu an iş arayışınız bulunmasa bile bunu yapmanızı öneririz. Çünkü özellikle kariyer sitelerine yüklemiş olduğunuz özgeçmişiniz siz başvuruda bulunmasanız bile çeşitli firmalar tarafından sürekli olarak taranıyor. Belki de ummadığınız anda, ummadığınız bir yerden çok hoşunuza gidecek bir görüşme teklifi alabilirsiniz. Kapılarınızı buna açık tutmanın yolu ise özgeçmişinizi güncellemenizden geçiyor.

İnsan kaynakları departmanının eleman arama yöntemlerinden birisi de en son güncellenen özgeçmişleri taramaktır. İlk sıralarda yer almak için zaman zaman anahtar kelimenizi değiştirebilir, kendinizi daha iyi ve yeni kullanılmaya başlayan terimlerle ifade edebilirsiniz. İş hayatına sürekli olarak dâhil olan yeni kavramları ve kariyerle ilgili trendleri takip etmelisiniz. Firmaların iş tanımları, pozisyonların adları, aranan nitelikleri sıralarken kullanılan ifadeler zaman içinde değişime uğruyor. Bunları takip etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Belirli aralıklarla yaptığınız kontrollerde özgeçmişinizdeki yetkinliklerin, bilgilerinizin ya da yaptığınız proje, katıldığınız eğitim ve seminerler gibi alanlarda hiçbir değişim ve gelişim yoksa bu da sizin için önemli bir işaret olmalı. Kariyerinizi daha iyi bir noktaya taşıyamadığınız ve yerinizde saydığınız sonucuna bu şekilde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. O zaman harekete geçin ve özgeçmişinizi zenginleştirecek ve konumunuzu en azından korumanızı sağlayacak yeni bir şeyler katın kendinize.