MÜLAKAT SORULARI

İş görüşmesi yapmak, ne kadar kendimize güvenirsek güvenelim stres altında olduğumuz bir durumdur. Bu stresi kontrol etmemize en büyük katkıyı sağlayan yollardan birisi, mülakata gitmeden önce işverenin bize yönelteceği soruların neler olabileceğini aşağı yukarı bilerek bu sorulara cevap hazırlamaktır. Hem iş arayanlara hem de işverenlere fikir verecek bazı sorular ve cevapları şunlar olabilir:

–          Lütfen bana kendiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

–          Kısaca mezun olduğunuz üniversite ile bölümden, son iki iş deneyiminizden ve bu dönemde yeni bir iş arayışına girdiğinizi belirterek oraya başvurma sürecinizden bahsedebilirsiniz.

–          Başka bir iş bulmadan son işinizden niçin ayrıldınız?

–          Eğer ayrılma sebebiniz sizle alakalı olumsuz bir durumdan kaynaklanıyorsa bunu dürüstçe belirtmelisiniz. Ancak kendinizi eleştirir bir üslupla değil, durumu biraz daha yumuşak göstererek bunu yapabilirsiniz. Üstlerinizden biriyle anlaşamama sebebiyle ayrıldıysanız, o kişiyi suçlamadan ve şikâyet etmeden bunu belirtmelisiniz.

–          Kariyerinizle ilgili nasıl bir hedefiniz var?

–          Bu konuyu öncelikle kendiniz için sorgulamanız ve düşünmeniz gerekir. Tabii ki hedefleriniz işvereniniz açısından da önemlidir. Eğer eğitim aldığınız ya da şimdiye kadar çalıştığınız sektör ve pozisyondan farklı bir iş için başvurduysanız neden böyle bir değişiklik yapmak istediğinizi sağlam nedenlere dayandırmalısınız. Mesela kişisel özelliklerinize daha uygun olduğunu keşfettiğinizi söyleyebilirsiniz.

–          Bu işi yapacak olan bir kişinin sahip olması gereken en önemli üç özellik sizce nedir?

–          Verilen iş ilanına tekrar göz atarsanız bunun cevabını kolayca bulabilirsiniz. Aynen ilandaki kelimeleri kullanmak yerine eşanlamlılarını ya da benzerlerini seçebilirsiniz. Yorum gücünüzü kullanmayı da ihmal etmeyin.

–          En güçlü ve en zayıf bulduğunuz özelliğiniz nedir?

–          İşin tanımına uygun bir yönünüzü vurgulayabilirsiniz. Zayıf yönünüz için klasik ve aslında iyi bir özellik olan mükemmeliyetçiliği ileri sürmeyin. Zayıf özelliğiniz olarak mutlaka bir şey tespit edin ve bunu söyleyin, ancak yapacağınız işe ucu dokunacak bir özellik olmamasına dikkat edin.

–          Ne tip kişilerle çalışmayı seversiniz ya da asla çalışamazsınız?

–          Sorunun ilk kısmına ekip çalışmasına uygun birisi olduğunuzu hissettirecek bir cevap verebilirsiniz. İkinci kısmına ise “ortamda kendisini kontrol eden birisi olmadığında işten kaytaran ve beni lafa tutmaya çalışan kişilerle” diye cevap verebilirsiniz.

mulakat-sorulari

Bir cevap yazın