Morgan Freeman

Hollywood’un en başarılı aktörleri arasında yer alan Amerikalı olan Morgan Freeman hayata gözlerini 1937’nin haziran ayının ilk gününde açmıştır. Clarksdale, Mississippi eyaletinde dünya ya gelen aktör, ailenin dördüncü çocuğuydu. Berber mesleğini sürdüren babası Morgan Porterfield Freeman, temizlik işlerinden para kazanan annesi Mayme Edna dır.

Sekiz yaşında iken okulundaki oyunda ilk olarak oyunculuğa el attı. Ardından devamı gelerek on iki yaşında bir drama oyununa ait yarışmada birinci olarak, geleceğe ait oyunculuk ışığını yansıtmış oldu. Bu birinciliğin ardından radyo kanallarına konuk olmaya başladı.

1955 yılında Drama konusundaki başarısından dolayı Jackson State University’ den burslu okuması için teklif gelirken, Morgan Freeman seçimini United States Air Force de alışmaktan yana yaptı.

Morgan Freeman altmışlı yılların başında Los Angeles’a taşındı ve burada bir üniversitede çalışmaya başladı. Dans etmeyi çok sevdiği için ve asla ayrılamadığından Los Angeles ile New York City arasında sürekli gidip geliyordu.

İlk kez 1964 yapımı The Pawnbroker filmi ile kendisini profesyonel olarak tanıtma imkânı buldu.

The Niggerlovers adlı oyunda bir tiyatro deneyimi oldu.

1967’nin 22 Ekim tarihinde Jeanette Adair Bradshaw’ ile hayatını birleştirdi.

Evliliğinin ardından kendisini asıl tanıtan Hello, Dolly isimli proje ile sanat hayatına adım atmış oldu.

Who Says I Can’t Ride a Rainbow? Filmi ile 1971 yılında ilk ve en önemli oyunculuğunu sağlayarak, soap opera Another World ve The Electric Company programları ile Amerika’nın en popüler aktörü haline geliverdi. Bu TV programları sayesinde Amerika artık Morgan Freeman’ı tamamen tanımıştı.

12 yıl süren evliliğinin ardından Jeanette Adair Bradshaw’ dan boşandı.

Seksenli yıllara kadar TV programlarında boy gösteren ünlü aktör. Bu zamandan sonra Brubaker adlı sinema filmi ile tekrar beyaz perdeye girdi. Seksenli yılların ortalarına geldiğinde çok büyük işlere imza atmaya başladı. Dört dalda Oscar almış olan ünlü bayan aktör Jessica Tandy’ ile aynı filmde yer alan Morgan Freeman, kendini Dünya ‘ya tanıtabilecek bir duruma geldi.

1984 yılına gelindiğinde âşık olduğu Myrna Colley-Lee ile hayatını birleştirdi.

1987 yılındaki Street Smart filmi ile en iyi erkek yardımcı dalında Oscar’a aday oldu.

1992 yapımı Glory ve Unforgiven filmlerinde üstün performans gösterdi.

1994 tarihinde en iyi film olarak The Shawshank Redemption da Tim Robbins ile başrolü paylaştı. Ellis Boyd ‘Red’ Redding karakteri ile her kesin hafızasında yer etti ve bu çalışması ile tekrar Oscar’da aday olarak yer aldı.

Amistad ve Deep Impact, Robin Hood: Prince of Thieves, Se7en, Kiss The Girls filmleri ile doksanlı yıllara damgasını vurdu.

7 Ağustos 2000 tarihinde büyük bir ödül olan Hollywood Outstanding Achievement in Acting ödülüne layık görüldü.

Along Came a Spider, Under Suspicion, , Levity Fears ve Dreamcatcher High Crimes, The Sum of All ikibinli yılların ses getiren filmlerinde rol aldı. Bu dönemde jim Carrey ile beraber oynadığı Bruce Almighty filminde tanrıyı canlandırdığı için bazı ülkelerde yasaklanan film bu yönüyle de çok ses getirdi.

2004 yılında en iyi erkek yardımcı ödülünü Million Dollar Baby filmindeki Eddie Scrap rolü ile almayı başardı.

Batman Begins, An Unfinished Life ve The Contract, Danny the Dog filmleri 2006 yılında çok ses getirdi. Bu yıl ünlü aktör Delta State University tarafından onur ödülüne layık görüldü. Screen Nation Film and TV ödül töreninde 2007 yılına ait onur nişanı aldı.2008 ve 2010 yıllarında çeşitli üniversitelerden ödüllere layık görülürken, 2011 tarihinde Amerikan film Enstitüsü Yaşam boyu ödülüne layık görüldü. 2012 yılında ise Cecil Bç Demille Ödülü ile ödül sayısını artırdı.