MESLEK SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Kendimize uygun, mutlu olacağımız ve sabah yatağımızdan kalkmamız için bizi motive edecek bir iş hepimizin hayalidir. Bunun için atmamız gereken adımları bilirsek hedefimize ulaşmamız mümkün. Neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım:

Bir mesleği seçmeden önce uygulandığı ortamı yani iş sahasını görün ve orada en azından bir gün geçirin. Sektörün iyi ve kötü yönlerini gözlemleyin. O işi yapan kişilerin fikirlerini alın ve deneyimlerini dinleyin. Tek bir firmayla yetinmeyin. Birden çok yeri incelemek daha sağlıklı karar vermenize destek olur.

Mesleki eğilim testlerinden de yararlanmak önemlidir. Kendi kendinize şu soruları sorarak ilk adımı atabilirsiniz:

–          Hangi TV ve radyo programlarını daha çok takip ediyorum?

–          Hobilerim ve ilgi alanlarım neler?

–          Hangi konularda sohbet etmekten hoşlanıyorum?

–          En kolay bitirdiğim ve başarı gösterdiğim projeler hangi meslek dalıyla alakalı?

–          Ne tür kitapları okumayı seviyorum?

–          Boş vakitlerimi ne yaparak geçirmeyi tercih ediyorum?

–          3-4 yaşlarımdan beri neye yeteneğim var?

Bu sorulara verdiğiniz benzer cevapları değerlendirin. Böylece eğiliminiz kabataslak ortaya çıkmış olacak. İsteklerinizin tamamen size ait olup olmadığını da iyi analiz etmelisiniz.

Bir çocuk edebiyat alanında çok, matematik alanında orta ve fizik alanında az başarı gösteriyorsa onu fen bilimlerine yönlendirip hayatını zorlaştırmanın gereği yoktur. Fakat aileler sürekli olarak mühendisliği övüyorlarsa çocuk bu fikirden etkilenip fen bilimlerine yönelebiliyor. Daha da kötüsü küçüklüğünden itibaren mühendislikle ilgili çok övgü dinlediği için bunu kendi isteği zannediyor. Oysa aileler, merakla “acaba çocuğumuzun neye yeteneği ve ilgisi var, keşfedelim ve görelim” diye yaklaşsalar bu sorunla karşılaşmayız.

Unutmayın, Nobel’e ancak en sevdiği işi yapanlar ulaşabilir. Ayrıca başarı hikâyelerinin neredeyse tümü hobilerini, işleri haline getirenlerin hayatlarından çıkar.

meslek-secimi

Bir cevap yazın