Melis Birkan

Birkan, Kasım 1983 tarihinde, Ankara’da Dünya’ya gelmiştir. Güzel oyuncunun, anne ve babası Ekonomi mezunudur. Şimdilerde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan annesinin adı Selda Birkan, Üniversite hocalık yapan babanın adı ise Cevdet Birkan’dır. Güzel oyuncu ailenin tek çocuğudur.

Eğitim hayatını İstanbul’da tamamlayan yıldız oyuncu, ilkokul ve lise yıllarında dansa karşı büyük ilgili olduğundan dolayı Mimar Sinan Üniversitesinden Bale eğitimi alıyordu. Üniversite Eğitimini de aynı Üniversitede tamamlayan güzel oyuncu, modern dans konusunda da gerekli eğitimleri alarak mezun oldu.

 Özel bir davette yapımcı tarafından keşfedilen yıldız oyuncu, Tv karşısına ilk kez Tarz-ı Hayat adlı programın sunuculuğunu yaparak geçmiş oldu. İlk Tv dizisinde ise 2005 yılında yayınlanmış olan Çapkın adlı dizi ile rol almış oldu. Bir yıl sonra Barda adlı sinema filminde rol alan güzel oyuncu, sinema dünyasına da bu sayede giriş yapmış oldu.

2008 yılına gelinde Issız Adam adlı sinema filminde ilk kez başrol alan ünlü yıldız çok hızlı bir çıkış yaparak bu proje sayesinde çok büyük bir üne kavuşmuştur. Bu film sayesinde 14.Sadri Alışık Ödülleri’nden En İyi Kadın Oyuncu ödülü’ nü almıştır.

Yıldız oyuncu, Amerikalılar Karadeniz’de 2, Köprü, İyi ki Varsın, Komedi Dükkanı, Ulak, Issız Adam, Bu Kalp Seni Unutur mu?, Adını Sen Koy, Avrupa Yakası, Deli Saraylı, İşler Güçler, Leyla ile Mecnun , Saklı Kalan gibi projelerde rol almıştır