MATT DAMON

Yakışıklı ve genç aktörün doğum adı Matthew Paige Damon’dır. Ünlü aktör 8 Ekim 1970 tarihinde, Amerika’nın Massa eyaletinde dünya ya gelmiştir. Emlak işleri ile uğraşan babasının adı Kent Telfer Damon, Profesör olan annesinin adı ise Nancy Carlsson-Paige’dır. Yıldız oyuncu iki kardeştir. Kendisinden başka birde Kyle Damon adında bir ağabeyi bulunmaktaydı.

Cambridge Rindge and Latin okulundan 1988 yılında mezun olmasının ardından, İngilizce eğitimi alabilmek için Harvard Üniversitesi başladı. Fakat tek hayali ünlü bir aktör olmaktı, bu hayaline kavuşmak için okulunu yarıda bırakarak, Amerika ve Boston’daki tiyatrolarda oynamaya başladı. 1988 yılında Mystic Pizza adlı sinema filmi ile ilk kez sinema ile buluştu. 1996 yılındaki Courage Under Fire adlı filmdeki performansı ile dikkatleri üzerine çekmiş oldu.

Good Will Hunting adlı film yıldız oyuncunun çıkış noktası oldu adeta. Bu çalışmada çok ünlü yönetmenler ile çalıştı ve bu film sayesinde sekiz dalda farklı ödül kazanma şansına erişmiş oldu.

Yıldız oyuncu, 1997 ve 1998 yıllarında çeşitli film festivallerinden Good Will Hunting filmi sayesinde aldığı ödüller; İki kez iyi senaryo ödülüne, Özel Başarı Ödülüne, En iyi orjinal senaryo ödülüne, Çıkış yapan performans ödülüne, En iyi film ve orjinal senaryo ödülüne, Gelecek vaad eden oyuncu ödülüne ve son olarak Büyük başarı ödülüne kavuşmuştur.

Saving Private Ryan adlı çalışması olna 1998 yapımı film sayesinde tekrar olağanüstü bir performans sergileyen yıldız oyuncu, artık Hollywood’un en çok aranan aktörleri listesine girmiş oldu.

2005 yılında âşık olduğu Luciana Bozan Barroso ile hayatını birleştirdi. Örnek çiftler arasında gösterilen bu çiftin, 1 yıl sonra Isabella adında dünya tatlısı bir kızları oldu.