MARY STREEP

Hollywood’un en güzel aktörleri arasında yer alan güzel aktörün asıl adı, Mary Louise Streep’tır. Amerika’nın New Jersey eyaletinde 22 Haziran 1949 yılında dünya ya gelmiştir. Babasının adı Harry William Streep Jr., annesinin adı ise Mary Wolf Wilkinson’dır.

Birçok filme imza atan güzel aktör, almış olduğu ödüller ile de kendinden oldukça bahsettirdi.

Yıldız oyuncunun ilk deneyimi, yetmişli yıllarda yapılan The Playboy of Seville adlı oyun sayesinde olmuştur. TV ekranlarına ise 1977 yılında The Deadliest Season ile çıkmış ve halk tarafından büyük bir beğeni görmüştür.1977 yılı aktöre çok şanslı geldi ve ilk kez sinema filmi olan Julia isimli film sayesinde beyaz perdeye adımını attı. Ardından The Deer Hunter isimli film sayesinde ise Oscar’ a aday bir aktör oldu.1979 yılında rol aldığı Kramer vs. Kramer adlı film sayesinde gene Akademi Ödülü’nün sahibi olmayı başarabildi. Sophie’s Choice adlı projesi ile 1982 yılında ise En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü aldı. Yaptığı çalışmaların her birinden mutlaka bir ödül alıyordu. Kariyerinin tamda en yüksek yerinde olan yıldız oyuncu, adeta ödüle doymayan bir yapı sergileyerek, son projesi ile yine bekleneni yaptı ve Iron Lady adlı film sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi ödülünü tekrar kucakladı.

Yıldız oyuncunun şu ana kadar toplam 17 kez Akademi Ödülü Adaylığı ve 26 kez de Altın Küreye aday olmuştur. Bunlardan sekiz tanesini kazanmıştır. Ödüllere en çok aday olan aktör olarak tarihe geçmiştir.

Ayrıca yıldız oyuncu, Emmy ödülüne iki kez, Screen Actors Guild Awards, Cannes Film Festival ödülüne iki kez, BAFTA ödülüne bir kez ve Tony Award ile bir kez de daha aday olmuştur.

 

Güzel aktör, The Seduction of Joe Tynan, The French Lieutenant’s Woman, Falling in Love, A Cry in the Dark, Postcards from the Edge, The Bridges of Madison County, Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events, The Devil Wears Prada, Lions for Lambs, Fantastic Mr. Fox ve It’s Complicated gibi filmler ile akıllarda yer etmeyi başarmıştır.