LİDERLİĞİN İLK KOŞULU NEDİR?

Lider olmak, yöneticilik özellikleri taşımaktan ziyade, sorumluluk alma isteği ve cesareti gerektirir. Bütün başarılı insanların sahip oldukları tek ortak özellik, sorumluluğu üstlenme kabiliyetidir. Olumlu bir fark yaratmak istiyorsanız önce üzerinize sorumluluk alarak işe başlayın. Kendinizi ne kadar yetersiz hissettiğiniz ya da yolunuzda kaç tane engelin bulunduğu mühim değildir. Sorumluluğunuzu arttırarak, etkili olma oranınızın da artmasını sağlayın. Farkı, başkalarının yaratmasını beklemeyin. Geleceği güzelleştirme sorumluluğunun % 100 size ait olduğunu kabul ederseniz geleceğinizin kaptanı kendiniz olabilirsiniz.

“Hayatınızın şu andaki halinden kendiniz sorumlusunuz.” İlk okunduğunda bu cümle, talihsiz olaylar yaşamış olan kişilere karşı duyarsız bir yaklaşımı vurguluyormuş gibi geliyor. Herkesin iyi bir aile yaşantısına sahip olmadığı bir gerçektir. Birçok insan haksızlıklara uğramıştır, hayatları da bunların etkilerini yansıtır. Ama cümlenin üzerine biraz daha düşününce güzel bir hayat yaratabilme gücümüzü bize hatırlattığını anlarız.

Sahip olduğunuz kişilik özelliklerinin tüm sorumluluğunu üstlenirseniz kendinizi değiştirmek için yetkiyi elinize almış olursunuz. Başınıza gelen talihsiz olayları başka kişilere ve unsurlara bağlarsanız daha iyi bir hayata ulaşabilmek için şartların müsait olmasını bekler durursunuz. Böylece gelişiminiz, şartların insafına kalmış olur.

Bu İş Nasıl Olacak?

Bugünden itibaren kendinizi “sorumluluk üstlenmek için yaratılmış olanlar” sınıfına koyun. Taşıdığınız sorumluluklar, övünç kaynağınız olsun. Şimdiye kadar hayatınızda neler olmuşsa bunlardan sadece kendinizi sorumlu tutun. Bulunduğunuz durumla ilgili, hiç kimseyi ve hiçbir şeyi suçlamayın. “Sorumluluk alma” özelliğine hayran olduğunuz kişilerle sohbet edin. Sorumluluk konusundan bahsedin ve bu konuda onları motive eden şeyleri sorun. Sahip oldukları özellikleri taklit edin. Liderlerinizden, daha fazla sorumluluk isteyin ve ortaya mazeret değil, sonuç koyun.